V soboto, 19. aprila 2025, bo Slovensko ljudsko gledališče Celje bo gostilo že 16. mednarodni festival mladih plesnih ustvarjalcev Opus 1 – plesna miniatura 2025. Mladi plesalci bodo nastopili v dveh starostnih kategorijah, in sicer v starostni kategoriji M (med 16 in 19 let) ter L (med 20 in 24 let). Namen festivala Opus 1 je promovirati sodobni ples in hkrati odkrivati sveže talente.
Festival ne želi spodbujati tekmovalnosti, ampak samostojno ustvarjalnost mladih plesnih avtorjev in avtoric, pri čemer jih mentorji zgolj nevsiljivo vodijo in usmerjajo. Otvoritev festivala bo ob 17. uri s plesnim pozdravom, ki ga bosta letos skupaj s sodelujočimi pripravili plesalki, koreografinji in plesni pedagoginji Gea Erjavec iz Celja in Alicia Ocadiz iz Mehike. Podelitev nagrad in zabava bosta ob 21.30 v Plesnem forumu Celje.
Festival mladih plesnih ustvarjalcev Opus 1 – Plesna miniatura se je prvič zgodil v Celju pred 33 leti. V tem času se je razvil iz enournega dogodka v večfazni plesni festival, ki obsega izbor, državno tekmovanje in mednarodni festival, na katerega se vsako leto prijavlja več plesnih miniatur. Opus se tako še naprej razvija in pušča sledi v slovenski plesni umetnosti. Med imeni sodelujočih na preteklih Opusih je zaslediti veliko plesnih ustvarjalcev, ki danes nadaljujejo svojo profesionalno plesno pot doma ali v tujini.
Letošnja izhodiščna tema za pripravo plesnih miniatur je prostor. »Prostor je osnovni element plesa, ki ga je mogoče raziskovati in oblikovati. Plesalci uporabljajo dimenzije prostora – višino, širino in globino – za ustvarjanje oblik in vzorcev. Odnos med plesom in prostorom je zelo simbiotičen, saj vsak od njiju pomembno vpliva na drugega. Ples in prostor sta v dinamičnem, nenehno razvijajočem se odnosu. Prostor ni le kulisa za ples, ampak je aktiven, živ partner v ustvarjalnem procesu. Ta medsebojni vpliv ne oblikuje le načina izvedbe predstave, temveč tudi to, kako ga doživljata plesalec in gledalec. Način uporabe prostora lahko krepi ali preoblikuje gibanje, medtem ko ima gibanje moč, da opredeli prostor,« je povedala Nina Meško, producentka za plesno dejavnost pri JSKD.
Za letošnji festival je bilo izbranih 21 plesnih miniatur avtorjev in avtoric iz Slovenije, Luksemburga, Poljske, Ukrajine, Belgije, Avstrije, Nizozemske, Francije, Švedske, Italije in Nemčije. Prireditev bosta zaključili premiera celovečerne plesne predstave Maje Vidic, lanskoletne prejemnice Opus produkcijske nagrade, in podelitev nagrad za najboljšo plesno miniaturo, najboljšo zasnovo in najboljši plesno izvedbo. Ob tem bosta plesni studio Intakt in JSKD podelila produkcijsko nagrado za izvedbo novega projekta, ki bo premierno prikazan na Opusu 2026, generacijska žirija bo izbrala najboljšo plesno miniaturo v vsaki starostni skupini, ki bo prejela bon za izobraževanje na Poletni plesni šoli 2025, Matjaž Farič, umetniški direktor mednarodnega festivala Front@sodobnega plesa, pa bo izbral plesne miniature, ki jih bodo uvrstili v program 20. izvedbe festivala v Murski Soboti. Program bo spremljala in ocenjevala strokovna komisija, ki jo sestavljajo Dragana Alfirević (Slovenija, Srbija), Simon Wehrli (Švica) in Sebastián García Ferro (Španija).
C. R., JSKD