Bistriška ljudska univerza s partnerji tudi naslednja leta z izobraževanji za odrasle

0
458
(Foto: STA)

Ljudska univerza Slovenska Bistrica je lani uspešno kandidirala na javnem razpisu Temeljne kompetence 2023-2029, ki ga sofinancirata ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Evropski socialni sklad plus. Kot so sporočili iz tega zavoda, bodo za izvajanje projekta v naslednjih petih letih prejeli skoraj 1,75 milijona evrov.

Skupna višina razpisanih sredstev znaša slabih 37 milijonov evrov, v načrtovane izobraževalne programe pa se bo na državni ravni v naslednjih petih letih lahko vključilo 52.000 odraslih.

Operacijo bo izvajalo 21 konzorcijev organizacij za izobraževanje odraslih. Vodenje podravskega konzorcija, v katerem sodelujeta tudi Andragoški zavod Maribor in Ljudska univerza Ptuj, je tudi v tokratnem projektnem obdobju prevzela bistriška ljudska univerza.

“Dejstvo, da smo nosilec konzorcija, pomeni, da je prebivalcem na tem območju dostopna kar tretjina vseh brezplačnih izobraževalnih aktivnosti, namenjena regiji. Da bomo našli pot do ljudi, ki te kompetence potrebujejo in želijo, nam bo omogočila mreža partnerjev, ki sodelujejo v projektu. Tudi ta del projekta je izjemnega pomena za nas. Brez dobro vzpostavljene mreže izvajalcev, s katerimi sodelujemo že vrsto let, ne bi bilo mogoče projekta ne pridobiti in ne izvesti, kot je zastavljen,” je prepričana direktorica Ljudske univerze Slovenska Bistrica Brigita Kruder.

Operacija Temeljne kompetence 2023-2029 je namenjena spodbujanju razvoja znanja, spretnosti in veščin za aktivni odziv posameznikov na aktualne potrebe trga dela in njihovo opolnomočenje v tehnološko, demografsko in podnebno spreminjajoči se sedanjosti.

Po besedah Brigite Kruder je za njihov zavod projekt izjemnega pomena, ne le zaradi njegove vrednosti in časovnega obsega pač pa predvsem zaradi njegove vloge pri dvigu kompetenc lokalnega prebivalstva. Projekt namreč prinaša
izobraževanja, krajša in daljša usposabljanja in tudi posebne javno veljavne programe za odrasle. Ti bodo v celoti in popolnoma brezplačni, s čimer je prebivalcem širšega bistriškega območja in dobršnega dela Podravja omogočeno, da si pridobijo tiste splošne kompetence, ki najbolj pomembno vplivajo na izboljšanje njihovega socialnega in družbenega položaja, je dodala.

Pri oblikovanju programov so se v Slovenski Bistrici osredotočili na posameznika in njegovo vlogo v družbi, zato bodo udeležencem izobraževanj nudili brezplačno digitalno, medijsko, jezikovno, finančno, trajnostno, zdravstveno in socialno opismenjevanje.

“V osredje smo postavili veščine informacijske pismenosti, ki so ključne za prihodnost. Vsekakor sledimo smernicam vseživljenjskega učenja in omogočamo pridobivanje ključne kompetence učenje učenja v vseh programih, saj je ta kompetenca kot temelj vseh ostalih nujna, da ostanemo učljivi in sprejemamo izzive današnjega časa tako v osebnem kot poklicnem okolju,” je pojasnila vodja projekta Darja Kušar.

Izobraževanja bodo namenjena odraslim, prednostno delovno aktivnim, starejšim od 55 let, manj izobraženim, tujcem in osebam zaprtim v zavodih za prestajanje zaporne kazni, posebno pozornost pa namenjajo tudi ranljivim ciljnim skupinam kot so invalidi, socialno prikrajšani in odrasli z motnjami v duševnem razvoju.

C. R., STA