Čelade so ključno varnostno sredstvo za vse udeležence v prometu, zlasti za otroke, ki uporabljajo kolesa, skiroje ali druge oblike osebnega prevoza. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v okviru kampanje Slovenija gre v šolo 2024 poseben poudarek zato namenja uporabi zaščitnih čelad, kar lahko znatno tveganje za resne poškodbe glave.
Odrasli in otroci uporabljamo kolesarsko čelado pri kolesarjenju, rolanju, kotalkanju, vožnji s skirojem in poganjalčkom. Čelado za otroka izberemo skupaj z njim, da mu bo všeč in jo bo rad nosil. Naj bo svetle in lesketajoče se barve, da je kolesar bolje viden. “Otroci radi posnemajo odrasle, zato bodimo zgled in tudi mi vedno nosimo kolesarsko čelado,” so pozvali na NIJZ.
Čelada absorbira sile, ki nastanejo ob udarcu v glavo, in s tem močno zmanjša tveganje za resne poškodbe glave in možganov. Da bi ščitila pred poškodbami, pa mora čelada ustrezati velikosti glave in biti pravilno pripeta. Poleg tega je treba izbrati pravo čelado glede na vrsto športne aktivnosti ali način transporta.
Nekatere čelade so zasnovane tako, da zaščitijo glavo samo pri enkratnem udarcu in jih je treba v primeru udarca v glavo zaradi trčenja ali padca zamenjati, tudi če ni videti poškodovana. Čelade za športe, kot sta rolkanje in hokej, pa so zasnovane za zaščito pred več udarci na isto mesto, vendar jo je treba prav tako zamenjati takoj, ko na njej opazimo poškodbo.
Izbrati je treba takšno čelado, ki je primerna velikosti glave, pri otroku pa upoštevamo tudi starost. Za otroke, mlajše od pet let, so izdelane posebne čelade, ki namreč zagotavljajo več zaščite tudi za zadnji del glave. Na NIJZ odsvetujejo nakup rabljene čelade.
Čelade imajo običajno priložene dodatne blazinice, ki jih namestimo na notranji strani čelade spredaj ali zadaj, da se čelada dobro prilega glavi. Ko stresemo z glavo levo-desno in naprej-nazaj, se čelada ne sme premikati.
Čelado je treba na glavo namestiti tako, da sega globoko na čelo, pri tem pa ne sme segati na kolesarjev vrat. Pasovi čelade morajo po pripetju pod ušesi tvoriti črko V. Dolžino paščkov je nujno prilagoditi, da čelada dobro objame glavo. Med zapetimi paščki in brado pa naj bo za en prst prostora, svetujejo na NIJZ.
Pod čelado ne smemo nositi ničesar, kar bi poslabšalo prileganje čelade, npr. kape s senčnikom, velike lasne sponke, slušalk. Dolge lase spnemo v čop nizko na vratu. Zaščitna kolesarska očala si nadenemo šele potem, ko imamo čelado na glavi že pripeto s paščki.
C. R., STA