V Centru za izobraževanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetovanje za slepe in slabovidne (IRIS) Ljubljana so novo šolsko leto začeli v nadomestnih prostorih na Tobačni, kamor so se preselili iz dotrajane stavbe na Langusovi. To bodo porušili in zgradili novo, po napovedih pristojnega ministrstva se bo pouk v njej začel 1. septembra 2027.
Kot so za pojasnili na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, so pogovori s Centrom IRIS o reševanju prostorske problematike tekli dve leti. Ko jih je center obvestil o novih razpokah in ugrezanju tal ter izkazani bojazni o varnosti bivanja v šolskem objektu, pa je ministrstvo nemudoma pristopilo k iskanju možnih rešitev za izvedbo investicije z novogradnjo nove šolske stavbe, bodisi na drugi lokaciji v Ljubljani bodisi izven Ljubljane ali na obstoječi lokaciji. Ker v oddaljenosti 30 kilometrov od Ljubljane niso našli ustreznega zemljišča za izgradnjo novih prostorov, je konec novembra lani postalo jasno, da je edina možnost izvedba nadomestne gradnje na obstoječi lokaciji, so navedli.
Nadomestne prostore so našli na Tobačni, kjer je tako v ponedeljek stekel pouk v novem šolskem letu. Telovadne prostore bodo koristili v športni dvorani v Rožni dolini. Tisti učenci in dijaki, ki so bili nastanjeni v domski stavbi centra, pa odslej bivajo v Dijaškem domu Vič, od koder so organizirali tudi prehrano, so pojasnili v centru. Tako bodo njihovi zaposleni opravljali tudi delo v kuhinji v Dijaškem domu Vič, za ustrezen prevoz prehrane pa so kupili enoporcijske termo posode.
V tem dneh jih med drugim čaka še ureditev nekaterih oznak za slepe in slabovidne v dijaškem domu in okolici nadomestnih prostorov ter ureditev varnih poti, prav tako še urejajo potrebno dokumentacijo ob spremembi poslovnega naslova.
V poletnih mesecih so intenzivno selili opremo, stroje, knjižnico, delavnice, računalniško opremo, vzgojiteljsko sobo ter vse didaktične in druge pripomočke, ki jih potrebujejo. Ob tem pa so v prostorih na Langusovi nemoteno izpeljali počitniško varstvo v prvem tednu julija in prvem tednu avgusta.
Začasni prostori na Tobačni po velikosti niso primerljivi s prostori večine prejšnjih učilnic na Langusovi ulici, so pa prostori “predvsem varnejši, sveže prepleskani, svetli, samo dušo prostora pa bodo pridali učenci in učitelji”, ocenjuje ravnateljica centra Romana Kolar. Po njenih besedah pa se bo treba prilagoditi manjšemu prostoru in drugim zaposlenim, ki delujejo v tej stavbi, izziv bodo tudi različne lokacije delovanja. “Vse omenjeno lahko razumemo kot težavo ali kot novo priložnost za gibanje, učenje izven učilnic in nenazadnje učenje socializacije, za kar si celotna družba prizadeva,” je dodala.
Ob tem je pojasnila, da se je stavba na Langusovi pred njihovimi očmi posedala in pokala. “Verjamemo in zaupamo načrtu ministrstva, da bomo na Tobačni ulici le tri leta in da se bomo že v šolskem letu 2027/28 preselili nazaj na Langusovo ulico v popolnoma nove prostore, ki nam bodo streho nad glavo nudili naslednjih 100 let,” je navedla.
Kot so za STA navedli na ministrstvu, se lahko strinjajo, da so prostori na Tobačni ulici manj primerni za izvajanje programov Centra IRIS, saj niso namensko grajeni za potrebe vzgoje in izobraževanja. Imajo pa prostori visoke strope, ustrezno naravno svetlobo in širok hodnik, omogočajo enostavno orientacijo, delovanje šole na eni lokaciji. Zagotovljena sta tudi veliko parkirišče in ločen vhod za šolo, stavba ni izpostavljena hrupu prometa in je v bližini parka Tivoli, so še dodali.
Pojasnili so, da sta v letošnjem šolskem letu predvideni odstranitev obstoječe šolske stavbe na Langusovi ter izvedba arheoloških raziskav in geomehanskih preiskav. Izdelan je dokument identifikacije investicijskega projekta, ki je osnova za uvrstitev projekta v načrt razvojnih programov ministrstva. Prav tako so izdelane geodetske izmere zemljišča in stavb za potrebe načrtovanja novogradnje, pa tudi izmere stavbe doma, ki ga bodo rekonstruirali. Projekt bo po napovedih ministrstva končan v treh letih.
Investicija v rekonstrukcijo stavbe doma in novogradnje nove šolske stavbe s telovadnico, podzemno garažo, zakloniščem in ureditvijo vseh zunanjih površin je ocenjena na 24 milijonov evrov, so še navedli na ministrstvu.
Število otrok v centru se sicer skozi šolsko leto spreminja, saj otroke vpisujejo na podlagi odločb zavoda za šolstvo tudi med šolskim letom. Zadnji teden avgusta so imeli urejenih 83 odločb učencev in dijakov. Med njimi so trije slepi oz. slabovidni otroci v vrtcu, osem v posebnem programu vzgoje in izobraževanja, trije v prilagojenem programu z nižjim izobrazbenim standardom, osem v prilagojenem programu z enakovrednim izobrazbenim standardom za slepe in slabovidne otroke in osem slepih in slabovidnih dijakov v srednješolskih programih. Ostali učenci obiskujejo prilagojeni program z enakovrednim izobrazbenim standardom za otroke z avtizmom.
Za izvajanje vzgojno-izobraževalnega programa v Centru IRIS, mobilne službe v inkluziji po celotni Sloveniji ter druge naloge bo v letošnjem šolskem letu skrbelo približno 150 zaposlenih, ki pa niso vsi zaposleni za polni delovni čas, so še pojasnili v centru.
C. R., STA