Cepljenje je najučinkovitejša zaščita pred okužbo s HPV

0
293
(Foto: Dpa / STA)

Okužba s HPV je ena od najpogostejših spolno prenosljivih okužb. Strokovnjaki so si enotni, da je najučinkovitejša zaščita pred okužbo cepljenje, pomembno pa je, da se mladostniki cepijo dovolj zgodaj. Ob tem opozarjajo, da je precepljenost v Sloveniji prenizka, kar ovira odpravo rakov, ki jih povzroča okužba s HPV.

Večina spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži s humanimi papilomavirusi (HPV). “Poznamo več kot 200 različnih genotipov HPV, med katerimi je najnevarnejših okoli 13,” je na novinarski konferenci pojasnila specialistka ginekologije in porodništva z ginekološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Špela Smrkolj.

Ti genotipi lahko povzročajo predrakave spremembe in raka materničnega vratu, redkeje lahko povzročijo tudi raka nožnice in zunanjega spolovila pri ženskah, raka penisa pri moških ter raka zadnjika in ustnega dela žrela pri obeh spolih. Manj nevarni genotipi povzročajo genitalne bradavice, kožni genotipi pa povzročajo različne vrste kožnih bradavic.

Po mnenju strokovnjakov se posameznik pred okužbo lahko zaščiti z rednimi ginekološkimi pregledi – v Sloveniji presejalni program Zora s preventivnimi ginekološkimi pregledi in pregledi celic v brisu materničnega vratu omogoča pravočasno odkritje predrakave spremembe -, upoštevanjem načela zdrave in varne spolnosti, najučinkovitejše pa je cepljenje. Ker cepivo ni terapevtsko, kar pomeni, da ne pozdravi že obstoječih okužb, temveč okužbo zgolj prepreči, in ker se dekleta in fantje najpogosteje okužijo v prvem letu po začetku spolnih odnosov, je cepljenje najbolj učinkovito, če ga opravijo pred prvim spolnim odnosom.

Podatki študije, ki je bila konec lanskega leta objavljena v znanstveni reviji The Lanset in je bila narejena na podatkih o cepljenju proti HPV v Veliki Britaniji, kažejo, da je pojavnost raka materničnega vratu pri dekletih, ki so bila cepljena v starosti od 12 do 13 let, upadla za 87 odstotkov. Dekletom, ki so se cepila kasneje, pri starosti od 16 do 18 let, pa je pojavnost upadla za 34 odstotkov. “Študije torej kažejo, da je izredno pomembno, da se mladostniki cepijo dovolj zgodaj, idealno v starosti od 11 do 13 let oz. takrat, ko je cepljenje predvideno v nacionalnem programu cepljenja,” je opomnila Nadja Šinkovec Zorko z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki poudarja, da je cepljenje proti HPV pomembno tudi za dečke.

V Sloveniji se cepljenje deklic v okviru državnega programa cepljenja izvaja od leta 2009, od lanskega šolskega leta naprej pa se izvaja tudi program cepljenja za dečke. Cepljenje proti HPV se izvaja kot priporočeno cepljenje ob sistematičnem pregledu pri deklicah in dečkih, ki obiskujejo šesti razred osnovne šole. Preliminarni podatki iz elektronskega registra cepljenih oseb za lansko leto kažejo, da se je s prvim odmerkom proti HPV cepilo okoli 50 odstotkov deklic in 27 odstotkov dečkov. Strokovnjaki pa ob tem opozarjajo, da je precepljenost v Sloveniji še vedno prenizka.

Vodja sektorja za preprečevanje bolezni in poškodb na ministrstvu za zdravje Mojca Gobec je pojasnila, da se je cepljenje proti HPV izkazalo kot tako učinkovito, da lahko ob zadostni precepljenosti v Sloveniji, Evropi in na globalni ravni pričakujemo odpravo rakov, ki jih povzroča okužba s HPV. Pogoj za to pa je, da dosežemo 90-odstotno precepljenost, ki je tudi eden od ključnih ciljev evropskega načrta za boj proti raku in državnega programa za obvladovanje raka v Sloveniji.

J.S., STA