V Kulturnem centru Primoža Trubarja v Šentjerneju bo v soboto, 24. maja 2025, ob 13. uri potekalo največje državno srečanje najboljših otroških folklornih skupin Ringaraja 2025.
Mladi folklorniki, ki delujejo v folklornih skupinah pod okriljem šol in kulturnih društev, bodo na predzadnjo majsko soboto zavzeli Šentjernej. Na zaključno, državno srečanje otroških folklornih skupin Slovenije – Ringaraja 2025, v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD) s svojo območno izpostavo Novo mesto, je bilo namreč izbranih osem letošnjih najboljših otroških folklornih programov.
V februarju, marcu in aprilu so po celi Sloveniji potekala območna srečanja, na katerih je nastopilo več kot 200 otroških folklornih skupin in ki so jih spremljali regijski strokovni spremljevalci. Ti so izbrali 43 izstopajočih programov otroških folklornih skupin, ki smo si jih od 14. aprila do 7. maja lahko ogledali na šestih regijskih srečanjih. Najbolje ocenjene skupine in njihove koreografije z regijskih srečanj pa so državni strokovni spremljevalci Tadej Teran, Klemen Bojanovič in Luka Kropivnik nagradili z izborom in uvrstitvijo na državno srečanje otroških folklornih skupin – Ringaraja 2025.
Na letošnjem dogodku bodo nastopili: Starejša otroška folklorna skupina KUD Študent Maribor, Otroška folklorna skupina Škrjanček OŠ Sveti Tomaž, Otroška folklorna skupina OŠ Artiče, Mladinska folklorna skupina KUD Študent Maribor, Starejša otroška folklorna skupina Karavanke, KD Karavanke, Mladinska folklorna skupina OŠ Veržej, Otroška folklorna skupina Kresnice OŠ Brežice in Starejša otroška folklorna skupina Šleka Pac OŠ Jožeta Hudalesa Jurovski Dol.
»Letos se nam tako ponuja izredno pester program, ki ga bomo spremljali v izvedbi osmih izbranih otroških folklornih skupin. Na šentjernejskem odru bomo videli zgodbe, ki jih pripisujemo preteklosti, a bodo prikazane z aktualnimi odrskimi prijemi, pa tudi sodobne zgodbe, ki bodo predstavljene s folkloriziranimi oblikami plesa. S plesom, glasbo in petjem se bodo gledalci lahko pustili zapeljati v pravljico, pa v svet narave, v šolo nekoč, med nekdanja opravila … V Šentjernej prihajajo skupine iz Brežic, Artič, Tržiča, Ormoža, Veržeja, Jurovskega dola in Maribora, vse pa dokazujejo, da folklorna dejavnost predstavlja izjemno priložnost za inovativnost, ustvarjalnost in brušenje talentov mladih,« je povedala Tjaša Ferenc Trampuš, svetovalka za folklorno dejavnost pri JSKD.
C. R., JSKD