Napovedano znatno znižanje pomoči bi lahko ogrozilo desetletja napredka v boju proti umrljivosti otrok, v danes objavljenem poročilu opozarja medagencijska skupina ZN za oceno umrljivosti otrok (UN IGME). Ta je v letu 2023 zabeležila 4,8 milijona smrti otrok, mlajših od petih let, in 1,9 milijona mrtvorojenih otrok.
“Milijoni otrok danes živijo zahvaljujoč globalni zavezanosti k preverjenim ukrepom, ki rešujejo življenja. (…) Vendar brez pravih političnih odločitev in ustreznih naložb tvegamo, da bomo te težko pridobljene dosežke izničili in da bo zaradi preprečljivih vzrokov umrlo še več milijonov otrok. Tega ne smemo dovoliti,” je povedala izvršna direktorica Unicefa Catherine Russell.
Od leta 2000 se je število umrlih otrok, mlajših od pet let, zmanjšalo za več kot polovico, število mrtvorojenih pa za več kot tretjino. Leta 2022 je svet dosegel zgodovinski mejnik, ko je število umrlih otrok pred petim letom starosti prvič padlo pod pet milijonov.
Leta 2023 je število otrok, ki so umrli pred petim letom, znašalo 4,8 milijona, število mrtvorojenih otrok pa okoli 1,9 milijona, kažeta poročili medagencijske skupine ZN. Napredek na področju boja proti umrljivosti otrok se je po podatkih ZN v zadnjih letih nekoliko upočasnil in številni otroci še vedno umirajo zaradi vzrokov, ki bi jih bilo mogoče preprečiti.
Kot opozarja medagencijska skupina, so desetletja napredka v boju proti umrljivosti otrok zdaj ogrožena, saj so številni glavni donatorji napovedali znatno znižanje pomoči, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Globalno zmanjšanje financiranja lahko privede do zapiranja klinik, prekinitve nekaterih zdravstvenih programov, pomanjkanja osnovne opreme in kadrovskih stisk. Omejitev pomoči bi še zlasti vplivala na regije, ki se že soočajo s humanitarno krizo, in območja z visoko stopnjo umrljivosti otrok.
V luči tega člani UN IGME pozivajo vlade, donatorje in partnerje v zasebnem in javnem sektorju, naj zaščitijo težko pridobljene dosežke pri reševanju otroških življenj. Po njihovem mnenju so nujno potrebne večje naložbe in inovacije, da bi povečali dostop do zdravstvenih storitev, ustrezne prehrane ter socialne zaščite za otroke in nosečnice.
C. R., STA