Knjiga Nahrbtnik v pomoč ukrajinskim otrokom pri premagovanju travm

0
295
(Foto: Freepik)

Britanska prostovoljka ukrajinskih korenin Ana Ševčenko je lani pri delu z ukrajinskimi otroki, ki so prihajali čez romunsko mejo z majhnimi nahrbtniki, dobila navdih za humanitarno-literarno-terapevtski projekt. K sodelovanju je povabila britansko mladinsko pisateljico Di Redmond, ki je z ukrajinsko ilustratorko ustvarila knjigo Nahrbtnik.

 

Kot se spominja Ana Ševčenko, je opazila, da je “vsak otrok v rokah držal majhen nahrbtnik kot svojo dragoceno lastnino, kot vse, kar je imel iz starega življenja”, je povedala za francosko tiskovno agencijo AFP. Ko se je vrnila v Veliko Britanijo, se je odločila, da ji bodo “nahrbtniki” služili za terapevtski program. V nekaj tednih je vzpostavila mrežo večinoma ukrajinskih izseljencev, ki so bili pripravljeni sodelovati pri projektu.

Za pisanje zgodbe je angažirala priznano britansko pisateljico Di Redmond, ki jo je zamisel, kot je povedala, resnično prevzela. Zapisala je ganljivo zgodbo o dečku, ki je prisiljen zapustiti Ukrajino, vendar na poti izgubi svoj nahrbtnik. S prijateljem se odpravi nazaj do bombardiranega doma, ker ne najde nahrbtnika, se zlomi. Prijatelj ga odpelje do najbližjega podzemnega zavetišča v kijevski podzemni železnici. Tam mu dajo nov nahrbtnik, vendar ga to le še bolj razžalosti, saj je ta brez spominov, pojasni pisateljica.

Zgodba se konča pozitivno, deček na svojem novem domu začne zbirati sveže spomine, za katere ve, da jih bo nekega dne prinesel nazaj na svoj dom v Ukrajino, piše AFP.

Ilustracije, po pisateljičinih besedah ganljive in močne podobe, je v svoji kleti v obmejnem ukrajinskem mestu Zaporožje ustvarila ukrajinska ilustratorka Lilija Martinjuk.

Po besedah ukrajinskega psihiatra Denisa Ougrina, ki je zaposlen v bolnišnici v Londonu, knjiga odpira pomembna vprašanja, s katerimi se soočajo travmatizirani otroci. “Vrednost knjige je v tem, da otroku in tistemu, ki skrbi zanj, omogoča, da začne govoriti o tem, kaj se je zgodilo, pogosto o nečem, kar je neizrekljivo,” je pojasnil.

Ougrin je s sodelavci knjigo lani jeseni začel nositi v šole, kjer so jo uporabljali skupaj s terapevtskim programom, ki ga je razvila dobrodelna organizacija Children and War UK, še piše AFP.