V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so danes skupaj s Študentskim svetom Univerze v Mariboru, območnim združenjem Rdečega križa Maribor, projektom Epruvetka in Centrom za transfuzijsko medicino UKC Maribor obeležili 20. obletnico organiziranih terenskih krvodajalskih akcij za študente.
Kot je povedal rektor mariborske univerze Zdravko Kačič, so ponosni in hvaležni tako zaposlenim kot študentom, da se pogumno odločajo za prostovoljno krvodajalstvo in se tako pridružujejo več kot 60.000 rednim krvodajalcem v Sloveniji. “Na ta način pomembno krepimo medgeneracijsko solidarnost ter v zavezništvu za skupno dobro prestavljamo upanje za varno prihodnost,” je dodal.
Strokovna direktorica UKC Maribor Nataša Marčun Varda je ob tem spomnila, da v Sloveniji organizirano, prostovoljno in brezplačno krvodajalstvo poteka že od leta 1953, s čimer so rešili že mnoga življenja. Poudarila je, da je edini vir krvi kot zdravila le zdrav človek, zato je sistem, ki temelji na načelih humanosti in solidarnosti, zelo pomemben.
Poudarila je, da je Slovenija trenutno s pomočjo krvodajalskih akcij še vedno samooskrbna s krvjo, a se zadnja leta nakazuje dejstvo, da v sistem ne prihaja dovolj mladih, pač pa večinoma temelji na starejših krvodajalcih, ki bodo iz njega postopoma odšli. Zato je potrebno animirati mlade, da se vključijo v krvodajalstvo in pomagajo ohraniti sistem, kot ga poznamo danes.
Po besedah sekretarja mariborskega območnega združenja rdečega križa Metoda Dolinška so mladi prostovoljci temelj, ki daje upanje, da bo sistem preživel. Kot je dejal, se mladi odzivajo v večji meri, kot so se v preteklosti, kar kaže na to, da se med njih vrača solidarnost in medgeneracijsko sodelovanje.
Prorektorica za študentska vprašanja na mariborski univerzi ter predsednica študentskega sveta Nomi Hrast pa je dodala, da univerza že 20 let dokazuje, da imajo njihovi študentje zelo veliko srce. Njihove krvodajalske akcije po njenih besedah niso le projekt, pač pa so postale tradicija solidarnosti in povezovanja za pomoč drugim.
“Skoraj 5000 študentov je v teh dvajsetih letih darovalo kri in pomagalo reševati življenje, To je izjemna številka, a za vsakim posameznikom, ki je daroval, stoji oseba, ki se je odločila nesebično pomagati tistim, ki jih ne pozna in jim je morda rešila življenje,” je še dodala Hrast.
C. R., STA