Mladi z avtizmom iz Slovenije in tujine so se konec avgusta v Idriji družili v okviru mednarodne izmenjave. Skupno 30 oseb z avtizmom se je s spremljevalci lahko udeležilo različnih delavnic in tako krepilo socialne veščine, so v sporočilu za javnost zapisali organizatorji iz Zavoda Modri december.
Dogodek je potekal pod geslom Imam avtizem, pa kaj potem 2024. Z izmenjavo so želeli opolnomočiti udeležence in ustvariti prostor sproščene družabnosti so navedli v zavodu.
Med izmenjavo so potekale številne delavnice ročnih spretnosti in krajše predstavitve, ki so jih pripravili udeleženci. Ti so bolje spoznali tudi Idrijo in obiskali Ljubljano. “Čeprav je bil izredno vroč dan, sem bil vesel, da sem videl glavno mesto Slovenije. Všeč mi je bila vožnja z ladjico po reki. Užival pa sem tudi v tem, da smo se lahko sproščeno sprehodili po mestu in tako začutili pravi utrip Ljubljane,” so vtise udeleženca s Švedske povzeli v zavodu.
Po besedah direktorice zavoda Patricije Lovišček so z izvedbo izmenjave zadovoljni: “To je bila prekrasna izkušnja. Vsakič znova sem navdušena nad tem, kakšne spremembe mladi naredijo pri sebi v tem kratkem času. Bolj so samostojni, pogumno stopajo iz svoje varne cone, preizkušajo svoje meje in seveda ugotavljajo, kje je njihova skrajna. To je krasen način za vsa ta raziskovanja v varnem, strukturiranem okolju, ki nudi sicer vso podporo, ki in ko jo mladi z avtizmom potrebujejo.”
Osebe z avtizmom imajo po javno dostopnih podatkih na spletni strani Svetovalnice za avtizem težave zlasti na treh področjih: težave s socialno komunikacijo, težave s socialno interakcijo in težave na področju fleksibilnosti mišljenja.
C. R., STA