Ljubljanski družinski center Mala ulica je ob svetovnem dnevu družin pripravil ogled razstave Za boljše starševstvo. Direktorica Eva Strmljan Kreslin je v nagovoru dejala, da vse družine potrebujejo pomoč, pomaga pa lahko družba. “Razmislite, kaj lahko storite za otroka, ne samo za svojega otroka, ampak tudi za sosedovega,” je pozvala.
Strmljan Kreslin je povedala, da bomo naredili korak naprej v boljšo družbo, ko bomo začeli razmišljati o sosedovem otroku in kako mu lahko pomagamo. Opozorila je, da družino velikokrat postavljamo na piedestal, še večkrat, posebej v zadnjih nekaj tednih, pa je družina kriva za to, kar se dogaja našim otrokom, mladostnikom.
“Otroka ima lahko vsak. Imajo ga tisti starši, ki se na starševstvo dolgo in temeljito pripravljajo, in imajo ga tisti, ki se jim otrok pač zgodi in bo že zrasel, tako kot sem zrasel sam,” je dejala. Dodala je, da je za vzgojo otroka res potrebna cela vas, kot pravi afriški pregovor.
Starši, ki se borijo za preživetje v “krutem, neoliberalnem, tekmovalnem svetu”, morajo hkrati obvarovati svojega otroka pred tem istim svetom in ga tudi pripraviti nanj. Spomnila je, da tudi starši potrebujejo podporo in pomoč v vrtcu, šoli, pri strokovnih službah in represivnih organih. Mala ulica je namreč premajhna za vse, čeprav ima letno 30.000 uporabnikov, in bo premajhna za vse, tudi ko bodo odprli še dva nova centra, je povedala direktorica.
Razstavo Za boljše starševstvo pred Moderno galerijo v Ljubljani so njenih besedah postavili, da “starše mimogrede spomnimo, kako postati in kako biti boljši starši, kako dobiti kakšno luštno idejo, kaj početi z otrokom. Da to ne bo Snapchat, Instagram, Tiktok, da to ne bodo influencerji, ki so na hitro, čez noč obogateli, ali influencerke s plastičnimi telesi, ki diktirajo modne ideale”.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec pa je v nagovoru dejal, da se družina spreminja, pluralizira. “Izumljamo drugačne oblike sobivanja, ampak vse te drugačne oblike sobivanja rabijo podporo in zato pozdravljam, da imamo v Ljubljani Malo ulico,” je povedal.
Mesec zavrača kulturni boj o tem, kakšno je mesto in vloga ženske v sodobni družbi. “Ta kulturni boj je treba zavrniti in zelo jasno povedati – vse družine so enako dobre pod pogojem, da sta partnerja enakopravna ali pa da so partnerji enakopravni in da je v središču otrok,” je dejal.
Spomnil je, da so v zadnjem času na ministrstvu dosegli, da so tudi istospolni partnerji prepoznani kot enakopravna oblika družine in uveljavili 60 dni neprenosljivega očetovskega dopusta. Zdaj pa se lotevajo tudi ureditve ločitvenih postopkov, da bodo neboleči, otroci pa v njih zaščiteni, je napovedal.
Ogleda razstave se je danes udeležil tudi ljubljanski podžupan Dejan Crnek in povedal, da Mala ulica ni le center za otroke, kjer lahko kaj počnejo, ampak jih tam tudi učijo novih stvari, vrednot, kako pomagati in kako biti odgovoren. Mestna občina Ljubljana skuša Malo ulico razširiti tudi v nekatere druge dele občine, predvsem tam, kjer gradijo nove centre četrtnih skupnosti.