Odgovor na vedenjske težave otrok: Projekt Neverjetna leta

0
495
(Foto: Freepik)

Ob dnevu duševnega zdravja se je 10. oktobra odvijala tudi projektna konferenca Javnega zavoda Mala ulica – Center za otroke in družine v Ljubljani, na katerem so predstavili izkušnje s projektom treninga starševstva Neverjetna leta. Koordinatorica projekta Ana Mirkovič je dejala, da se je ta izkazal za zelo učinkovitega pri zmanjšanju vedenjskih težav otrok.

Projekt Neverjetna leta vključuje programe, namenjene tako staršem in otrokom kot učiteljem in vzgojiteljem. V okviru projekta so programe starševstva uspešno vpeljali v 15 ustanovah v devetih regijah, na pragu pa so širitve v okviru centrov za socialno delo. V okviru projekta deluje tudi 11 strokovnih centrov za izvajanje programov za učitelje v okviru osnovnih šol in vrtcev, je izpostavila strokovna vodja projekta Marija Anderluh.

Projekt spreminja okolje, v katerem otroci preživljajo večino svojega časa, in ne le nekaj tistih posameznih ur, ki bi jih preživeli s strokovnjakom, je dodala Anderluh. Starši s pomočjo programa namreč postajajo občutljivi opazovalci, pomočniki, učinkoviti podporniki in trenerji na področju čustvenega, socialnega in učnega razvoja svojih otrok.

V okviru projekta so potekali treningi starševstva za starše otrok, stare od nič do 12 let, program vodenja razreda za učitelje in program Dino šola, ki je namenjen manjši skupini otrok v starosti od štiri do osem let. Od leta 2015 se je v projekt vključilo 2065 staršev, 76 otrok in 266 učiteljev, vzgojiteljev in svetovalnim delavcem v šolskem ali vrtčevskem okolju.

V programu so zajeli visoko izobražene in visoko motivirane starše, ki pa so imeli otroke z veliko težav, je poudarila Mirkovič. Ne glede na demografske značilnosti so vsi starši v projektu enako izboljšali svoje vzgojne veščine, enako pa je prišlo tudi do izboljšanja vedenjskih težav otrok po udeležbi v projektu. Največje pozitivne spremembe so doživeli otroci, ki so imeli ob začetku projekta hujše vedenjske težave, je še dodala.

Program je pozitivno vplival tudi na duševno zdravje staršev. Starši se po programu počutijo bolj kompetentne za vzgojo ter uspejo z otrokom veliko lažje sodelovati, je še poudarila Mirkovič. Po njenih besedah želijo še povečati vključenost centrov za socialno delo v projekt in jim pomagati poiskati tudi tiste starše, ki niso tako visoko motivirani, saj ti potrebujejo več podpore in spodbude za vključitev.

V Sloveniji je program Neverjetna leta marca 2015 s pomočjo finančne podpore Norveškega finančnega mehanizma pilotno začela uvajati Pediatrična klinika Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana skupaj z devetimi partnerji. Septembra 2017 je ministrstvo za zdravje program uvrstilo med programe krepitve duševnega zdravja, ki jih sofinancira. Programi za starše in otroke Neverjetna leta se s finančno podporo ministrstva, ki bo trajala do novembra 2022, izvajajo v devetih partnerskih organizacijah.

J.S., STA