Mladinska knjiga s podporo Javne agencije za knjigo RS in v sodelovanju z Nacionalnim mesecem skupnega branja 2024 začenja Festival izvirne slovenske slikanice. Festival bo potekal do 22. oktobra, ko svoj jubilej praznuje zbirka Čebelica, najstarejša slikaniška zbirka na Slovenskem, ki jo je leta 1953 ustanovila legendarna urednica, pisateljica in prevajalka Kristina Brenkova (1911‒2009).
Letošnjo prvo izdajo Festivala posvečajo Marjani Kobe (1939̶ 2024), prvi dami mladinske književnosti, bibliotekarki, literarni zgodovinarki, univerzitetni profesorici in raziskovalki mladinske književnosti.
Slikanice so prvi stik otroka s književno krajino – s pisano besedo in knjižno ilustracijo, sozvočno celoto, prek katere vstopa v svet branja in pisanja ter občudovanja lepih podob. Pri Mladinski knjigi že skoraj osem desetletij negujejo tradicijo izdajanja slikanic, v kateri se lepa slovenska beseda prepleta z vrhunskimi umetniškimi ilustracijami.
V okviru festivala se bodo zvrstili številni dogodki po vsej Sloveniji – razstave slikanic in ilustracij, branja in pripovedovanja. 12 ustvarjalnih tandemov priznanih avtorjev in ilustratorjev slikanic bo s svojimi slikanicami nastopalo po vsej Sloveniji. Pestro festivalsko dogajanje bo potekalo v sodelovanju z vrtci, osnovnimi šolami, kulturnimi in drugimi ustanovami (NMSB, DBZ, knjižnice, gledališča) in bo povezalo različne generacije – najmlajše, njihove starše, babice in dedke, vzgojitelje in učitelje, knjižničarje … Z maskotama Maček Muri in Muca copatarica bomo razveselili tudi otroke v bolnišnicah.
Reviji Ciciban in Cicido sta razpisali natečaj za razstavo najlepših slikanic v šolski knjižnici, vrtcu, skupini, razredu ali kje drugje. 5 šol, 5 vrtcev in 5 družin bomo nagradili s knjižnimi nagradami, eno izžrebano šolo in en izžreban vrtec pa bo obiskal tudi ustvarjalni tandem. Več o slikaniškem NATEČAJU:
Program 1. Festivala izvirne slovenske slikanice
Ustvarjalni tandemi in njihove slikanice:
Tinka Bačič in Miha Ha, Babica gre na morje
Anja Štefan in Jelka Reichman, Čez potoček in naprej, Lonček na pike, 100 ugank, Še 100 ugank, Sadje z naše ladje, Imam zelene čeveljčke
Boštjan Gorenc Pižama in Igor Šinkovec, Si že kdaj pokusil luno?, Si že kdaj jezdil morskega konjička?, Kaj se skriva očku v bradi?
Anja Štefan in Ana Zavadlav: Mišji ženin, Medved in klobuk
Darja Marinšek in Hana Stupica, Pozabljiva stonoga
Slavica Remškar in Maša Kozjek, Kako je Izidor ovčice nosil
Desa Muck in Ana Košir, Pavlina ga pihne, Pavlina in užaljeni dinozaver, Pavlina in velika ptica, Pavlina in pametno kolo
Sanja Janša in Tanja Komadina, Cof pa hop …
Slavko Pregl in Anka Kočevar, O fantu, ki je imel rad ptičke, O fantu, ki je iskal muco
Gaja Kos in Ana Zavadlav, Obisk, Nočni obisk, Tretji obisk
Ivan Mitrevski, Vsi se bojijo žabona Jona
Andrej Rozman Roza in Zvonko Čoh, O začaranem žabcu, Mali rimski cirkus, Pesmi iz rimogojnice, Rimuzine in črkolazen, Urška, Marela
»Danes je marsikaj drugače, a še vedno verjamemo v moč lepe besede in kakovostnih ilustracij, ki se povežejo v slikanico.«
Kristina Brenkova
»S slikanicami stopamo v svet branja in pisanja ter občudovanja lepih podob. Vsak od nas ima precej spominov na ta močna doživetja iz otroštva. V Sloveniji imamo res bogato zakladnico knjig izpod peres in čopičev priznanih ustvarjalcev. Kaj je lepšega, kot se skupaj z otrokom potopiti v svet domišljije, igre in lepote? To je najlepše darilo za otroka.«
Irena Matko Lukan, urednica otroškega leposlovja
»Slikanica je kompleksno knjižno delo, v kateri ilustracije zaživijo s pripovedno močjo kot samostojna zgodba ali povezane z besedilom v neločljivo celoto. Izjemno pestra in kakovostna slikaniška produkcija uveljavljenih slovenskih avtorjev in avtoric skozi različne vsebine odpira svetove čudežnega, pravljičnega in resničnega. Slikanice so luč na poti odkrivanja sveta.«
Tanja Komadina, likovna urednica in ilustratorka
»Slikanica mora biti, z Bachovimi besedami, dobro uglašena. Toliko opevani navdih je samo osnova, bistvena je struktura, notranja konsistenca.«
Andrej Ilc, vodja uredništva leposlovja