Vlada je včeraj na seji prekinila obravnavo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Na jutranjem posvetu o prihodnosti šolstva, ki ga je organiziral premierjev kabinet, je bilo podanih nekaj pripomb, zato bodo novelo zakona sprejeli prihodnji teden.
Vlada je na včerajšnji seji začela obravnavo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Obravnavo je prekinila in jo bo nadaljevala na naslednji seji.
Predlog novele zakona predvideva, da se bodo sredstva za razvoj in investicije v šolstvo vsako leto povečala za 0,02 odstotka BDP, “dokler ne pridemo do 0,5 odstotka BDP”, je pojasnil Boštjančič, ki je navedel še, da so sredstva za raziskave, razvoj in inovacije v štirih letih podvojili.
Lokalna skupnost izgublja vpliv
Pojavili so se pomisleki glede sprememb pri imenovanju ravnateljev. Predlog novele zakona namreč predvideva, da bo pri imenovanju ravnateljev potrebno soglasje ministra, ki bo ravnatelja pod zakonsko določenimi pogoji lahko tudi razrešil.
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je izpostavil, da se ne strinjajo s predlogi, ki omejujejo vpliv svetov šol oz. vrtcev in večanje vpliva ministra pri imenovanju in razreševanju ravnateljev. Da gre pri slednjem za poskus politizacije šolstva je izpostavila tudi predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Mojca Mihelič. Podpredsednica republiškega odbora Združenja ravnateljev vrtcev Slovenije Barbara Novinec pa je poudarila, da s tem lokalna skupnost izgublja vpliv.
C. R., STA