Od leta 2018 se je vpis na FUDŠ več kakor podvojil: letos so prvič v zgodovini zavoda presegli številko 900 študentov in so med največjimi samostojnimi zavodi v Sloveniji.
V pogovoru za Demokracijo je dekan FUDŠ prof. dr. Borut Rončević tudi poudaril, da so kot edina visokošolska organizacija sprejeli kar desetletni načrt razvoja.
Eno leto ste preživeli v ZDA. Je bilo to povezano s fakulteto? S čim ste se ukvarjali v ZDA in kakšne so vaše izkušnje tam?
V ZDA sem eno akademsko leto preživel kot Fulbrightov štipendist. Moje bivanje sicer ni bilo povezano toliko s FUDŠ kot z osebnim akademskim razvojem. Gre za enega najprestižnejših programov akademske izmenjave na svetu in take priložnosti seveda nisem želel zamuditi; zanjo sem hvaležen in nanjo ponosen. In mi tudi ni žal, da sem se za to odločil, četudi je bilo to leto zelo naporno, saj sem ob pedagoškem in raziskovalnem delu na Troy University v Alabami na daljavo opravljal tudi čisto vse obveznosti v Sloveniji in mednarodnem prostoru. Zagotovo pa je od tega imela koristi tudi FUDŠ. Nove mednarodne povezave, novi učni pristopi, zanimive tehnološke rešitve za pedagoško in raziskovalno delo lahko veliko prinesejo fakulteti, zaposlenim in predvsem študentom. To se že pozna.
Kakšne so novosti letošnjega razpisa na FUDŠ?
Na razpisu pravzaprav ni novosti v strogem pomenu besede, saj se mora fakulteta razvoja novih programov lotevati izjemno previdno in s tresočo se roko. To ne velja le za nas, ampak tudi za druge visokošolske institucije. To pa seveda ne pomeni, da ni nenehnih inovacij, ki študentom močno izboljšujejo študijsko izkušnjo, zaposlenim pa lajšajo njihovo delo. Zato ne preseneča, da nam študentje v vsakoletnih anketah podeljujejo zelo visoke ocene. Za zadovoljstvo z izvedbo študijskih programov že vrsto let dobimo oceno, ki na lestvici od 1 do 5 znaša 4,6, na kar smo izjemno ponosni. Imamo bogat nabor študijskih programov na vseh stopnjah od dodiplomskega do doktorskega študija, in sicer v okviru šole za menedžment, za medije in komuniciranje, za psihosocialno pomoč in svetovanje in pa v doktorski šoli. Ob tem študente, ki zaradi različnih osebnih okoliščin ne morejo redno prihajati na našo lokacijo, podpiramo s storitvijo Study+, ki omogoča večjo stopnjo fleksibilnosti in študij iz udobja domačega okolja.
Nenehne inovacije študentom močno izboljšujejo študijsko izkušnjo, zaposlenim pa lajšajo delo, zato ne preseneča, da študentje FUDŠ v vsakoletnih anketah podeljujejo zelo visoke ocene.
Je vpis letos dober? Ste zadovoljni? Kaj pravijo letošnji študentje?
Lansko leto smo imeli znova izjemno dober vpis. Pravzaprav rekorde podiramo iz leta v leto. Prvič v naši zgodovini smo presegli številko 900 študentov in smo med največjimi samostojnimi zavodi v Sloveniji. Ko je naša ekipa vodenje fakultete prevzela leta 2018, smo jih imeli le 392. To silovito rast smo dosegli brez dodajanja novih programov, dodali smo le dve novi smeri na obstoječih doktorskih programih. Razlogi za to rast so različni. V obveščanje potencialnih študentov smo vložili zelo veliko dela in to še vedno počnemo. Je pa treba poudariti, da so bili temelji za rast položeni že pred letom 2018, z dolgoletnim vztrajnim in doslednim delom na kakovosti izvajanja programov in fokusa na študentih, kar so prepoznali tudi oni. Dober glas gre očitno res v deveto vas. S temi trendi smo izjemno zadovoljni in načrtujemo, da bomo v nekaj letih po številu študentov postali največji samostojni visokošolski zavod v Sloveniji.
Pred dvema letoma ste začeli izvajati koncesionirana programa mediji in novinarstvo, in sicer na dodiplomski in magistrski stopnji. Je za ta dva programa veliko zanimanja, vpisa?
Z vpisom v preteklih dveh letih smo pokazali, da je bila podelitev koncesije popolnoma upravičena, saj so bila zasedena popolnoma vsa razpisana študijska mesta tako na dodiplomskem kot na magistrskem nivoju. Med študenti niso samo tisti, ki jih zanima študij novinarstva, ampak tudi študentje, ki jih zanimajo medijske tehnologije, delo na novih medijih, celo socialnih omrežjih in podobno. Moderna družba je tudi družba preobilja komunikacij, zaradi česar čedalje več organizacij potrebuje strokovnjake na tem področju.
Gotovo imate za prihodnost še veliko načrtov v zvezi s FUDŠ. Nam jih lahko zaupate?
FUDŠ ima zapisane načrte do leta 2030, do koder seže veljavna strategija razvoja, ki smo jo sprejeli na začetku tega desetletja. Naša usmerjenost v delo na dolgi rok se kaže tudi v tem, da smo kot edina visokošolska organizacija sprejeli kar desetletni načrt razvoja. Ocenili smo, da je standardno petletno obdobje prekratko. Moji načrti v zvezi z vodenjem FUDŠ pa sicer segajo le še dobra tri leta v prihodnost, ko mi poteče mandat dekana. Po devetih letih se bom umaknil iz vodenja fakultete in tudi prav je tako. Do takrat pa želimo še naprej izboljševati naše procese v zadovoljstvo študentov, povečati njihovo število, se prebiti med redne prejemnike najprestižnejših projektov EU in pa začeti razvijati nove programe s področja zdravja. Izzivov nam ne bo zmanjkalo.
Piše: L. K.