Računalniški muzej z razstavo o problematiki odraščanja Kaj te briga?!

0
332
(Foto: Katja Kodba / STA)

V Računalniškem muzeju so na odprli razstavo Kaj te briga?! v produkciji zavoda Vsak, Poligon kreativnega centra in organizacije Purpose. Razstava bo do 10. junija otroke, mladostnike, starše in pedagoge na humoren način opogumljala, naj zaloputnejo vrata invazivnim praksam spletnega zbiranja podatkov. Jeseni pa bo potovala po šolah.

 

“Digitalne platforme in aplikacije ne marajo skrivnosti. Sledijo nam od prenatalnega obdobja do smrti. Pogosto svoje pogoje uporabe zavijajo v zapleten pravni, največkrat le angleški jezik. Danes je skorajda nemogoče in nepredstavljivo živeti analogno. Hkrati pa je upravljanje lastnega digitalnega odtisa vse bolj zahtevno,” so zapisali v sporočilu za javnost pred odprtjem razstave.

Razstava temelji na mednarodni študiji in podatkih ljubljanske univerze ter Reset Australia avtoric Katje K. Ošljak in Rys Farthing, v kateri je sodelovalo več kot 3000 slovenskih otrok in mladih. Z njo odpirajo vprašanje, ali digitalnim korporacijam dejansko dajemo privoljenja za tovrstne rabe in izrabe naših podatkov. Danes oglaševalci življenje običajnega trinajstletnika po navedbah Ošljakove zajemajo skozi kar 72 milijonov podatkovnih točk.

Raziskava opozarja, da ne le družbena omrežja ampak tudi šolske aplikacije beležijo aktivnosti otrok, in to celo zunaj učilnic. Ob tem izpostavlja zahteve mladih za večjo zaščito na internetu, razstava pa obiskovalcem med drugim omogoča, da svoje zahteve odločevalcem EU tudi neposredno predajo.

Znanstvene raziskave redko zavzamejo igrivo razstavno formo, ki otroke in mladostnike spontano pritegne v dialog. Razstavo so zasnovali v Zavodu Vsak, iniciativi za digitalno vzgojo, ki jo vodi Ošljakova, skupaj z Evo Matjaž iz Poligona ter Taylor Gese in Claire Sutton iz mednarodne organizacije Purpose. Razstava bo po postavitvi v Računalniškem muzeju jeseni pot nadaljevala po slovenskih osnovnih in srednjih šolah.

Otvoritev je spremljala okrogla miza, na kateri so vodja mednarodnega nadzora in sodelovanja pri Informacijskem pooblaščencu Jelena Burnik ter avtorici raziskave spregovorile, kaj se dogaja na področju zagotavljanja digitalnih pravic mladih v Sloveniji in kaj lahko pričakujemo od Evropskega odbora za varstvo podatkov (EDPB).

C.R., STA