Študenti ljubljanske glasbene akademije s Puccinijevo opero Gianni Schicchi

0
118
(Foto: STA)

Študenti ljubljanske Akademije za glasbo so pripravili komično operno enodejanko Gianni Schicchi, ki jo bodo nocoj ob 19. uri premierno uprizorili v SNG Opera in balet Ljubljana. Študentke in študente oddelka za petje ter operni orkester akademije bo glasbeno vodil dirigent Simon Dvoršak, režiser je bil Berndt Schmitt.

 

Kot so sporočili iz ljubljanske Opere, se Puccinijeva enodejanka naslanja na Dantejev Pekel, v katerem pesnik omenja Firenčana Giannia Schicchija, ki se je v osmem krogu pekla znašel med ponarejevalci in goljufi, ker si je želel prilastiti premoženje Bousa Donatija s krajo njegove identitete.

Skladatelj in libretist Giovacchino Forzano sta zgodbo postavila v Donatijevo spalnico takoj po njegovi smrti, kjer družina preminulega hlini žalovanje in živčno išče oporoko. Veselo pričakovanje dediščine se spremeni v jezo, ko se izkaže, da so bili vsi razdedinjeni, zaradi česar svojci prosijo iznajdljivega Giannija Schicchija, da sestavi lažno oporoko.

Enodejanka je nastala med letoma 1917 in 1918, ko je bila tudi izvedena v Metropolitanski operi v New Yorku. Na oder so jo postavili z dvema drugima Puccinijevima samostojnima enodejankama, Plaščem in Sestro Angeliko, ki skupaj sestavljajo triptih. Gianni Schicchi, s katerim se cikel zaključi, je bila med kritiki krstne izvedbe najbolje sprejeta in jo še danes pogosto izvajajo samostojno.

Študenti akademije so predstavo ustvarili v sodelovanju s Slovenskim komornim glasbenim gledališčem Ljubljana ter ljubljansko Opero. Premieri bosta sledili še ponovitvi v četrtek in petek ob isti uri.

C.R., STA