Tedni vseživljenjskega učenja: Po Sloveniji se bo zvrstilo skoraj 9000 različnih dogodkov

0
112
(Foto: Pixabay)

V okviru tradicionalnih Tednov vseživljenjskega učenja (TVU), ki letos potekajo med 12. majem in 15. junijem, so organizatorji pripravili skoraj 9000 različnih dogodkov. Ob 30-letnici TVU pa je včeraj potekala tudi osrednja prireditev, na kateri so podelili letošnja priznanja Andragoškega centra Slovenije.

Kot je pojasnila nacionalna koordinatorica Tednov vseživljenjskega učenja Zvonka Pangerc Pahernik, je Andragoški center Slovenije zamisel v Slovenijo prenesel iz Anglije. Po njihovem zgledu so začeli s Tedni vseživljenjskega učenja, koncept pa iz leta v leto prilagajali potrebam in tudi značilnostim slovenskega prostora.

Gre za promocijsko kampanjo, katere cilj je zagotoviti učenje in izobraževanje vseh generacij, vseh kultur, za vse vidike življenja, je povzela Pangerc Pahernik. Letos se bo v okviru TVU po njenih navedbah zvrstilo okoli 9000 dogodkov, ki jih pripravlja več kot 2000 prirediteljev. Letošnje prireditve pa poudarjajo vrednote, kot so znanje, spoštovanje, mir, enakost, sodelovanje in trajnost.

V sredo, 21. maja, bo v 23 krajih po Sloveniji, večinoma večjih mestih, potekala tudi parada učenja – dan učečih se skupnosti, kjer se bodo zbrali izvajalci izobraževanja odraslih, pa tudi otrok in mladine.

Tedne vseživljenjskega učenja andragoški center pripravlja s ključnimi partnerji, t. i. koordinatorji, ki so večinoma ljudske univerze, pa tudi kakšna večja knjižnica, kulturno društvo in podobno. Za dogodke tako skrbi celotna mreža na lokalni ravni.

Ravno v tem je po besedah direktorice andragoškega centra Nataše Potočnik prednost, saj tako lažje prepoznajo potrebe v lokalnih okoljih. Glede na potrebe in interese ponujajo številne dogodke in jih nato na podlagi izkušenj tudi prilagajajo. Kot je dodala, koledar letošnjih dogodkov objavljajo na spletni strani Tednov vseživljenjskega učenja, kjer lahko vsak pogleda, kaj se dogaja v njegovem okolju in poišče kaj zase.

Ob tem Potočnik priznava, da je še vedno precej prostora za izboljšave oz. učenje pristopov, kako k dogodkom pritegniti še več ljudi. S tem se strinja Pangerc Pahernik, ki pa ugotavlja, da se v zadnjih letih že uveljavlja miselnost, da je treba na delovnem mestu v korak s časom in si pridobiti, če nič drugega, digitalne spretnosti.

Hkrati pa se vsaj del ljudi vedno bolj zaveda, da to ne zadostuje in se je treba učiti tudi za medčloveške odnose, za zeleno prihodnost, o tehnologijah, pa tudi za kritično mišljenje, jasnejše razumevanje sveta in delovanje, ki vodi v sožitje in ne v konflikte, je še dejala.

V okviru današnjega dogodka ob 30-letnici TVU je potekal andragoški kolokvij Izobraževanje odraslih za mir. Razglasili pa so tudi 12 regijskih prejemnikov priznanj Andragoškega centra Slovenije (priznanja ACS). “S priznanji ACS izražamo priznanje in hvaležnost posameznikom, ustanovam in skupinam, ki s svojo predanostjo in zgledom spodbujajo druge k učenju,” je poudarila Potočnik.

Njihove zgodbe so predstavljene na portalu www.lahko.si. Med njimi poteka izbor Najzgodbe vseživljenjskega učenja 2025. Glasovati pa je mogoče do 8. junija.

C. R., STA