Tina Vrščaj: Na klancu

0
601
(Foto: MK)

Ko sem prebrala naslov, sem se najprej spomnila na Cankarja in njegov roman Na klancu, ki je zgodba o njegovi materi in in njenem težkem življenju. Bo tudi roman Tine Vrščaj takšna težka zgodba? Naslovnica je temačno lepa: večerno-nočna z jesenskim rastlinjem obrobljena slika na strmem hribu ukoreninjene hišice …. Tu se bo torej vse dogajalo!

 

Že na prvih straneh se lahko vsaj malo prepozna večina mamic z majhnimi otroki: borba s plenicami, kupi umazanega perila, uspavanjem malčic. Jezik je jedrnat, povedi strnjene, zgodba pa privlačna, ki obljublja in izpolni branje brez diha. Roman Na Klancu je družinski in ljubezenski roman, v ospredju katerega je odnos med Evo in Gregorjem, ki z dvema deklicama živita na Klancu in počasi spoznavata, da se njune temeljne vrednote ne ujemajo povsem. On je edini hranilec družine in zato odsoten pogosteje, kot si želijo. Navdušen je nad tehnologijo, od katere živi, Evi pa se zdi nujno paziti na okolje, v katerem živijo. Hiša na hribu ni idealno bivališče, a omogoča vsaj prostor za skupno bivanje – potem pa se stvari zapletejo. Iz hiše se bo treba izseliti in pod pritiski pokajo človeške vezi.

V partnerski odnos se priplazi odtujenost, ki jo še krepi razhajanje glede vzgoje in odnosa do okolja. Eva skuša živeti življenje mimo sodobnih tehnologij in okoljsko zavedno, v skrbi za usodo Zemlje, hkrati pa si želi poiskati službo, da bi prispevala v vse bolj prazen družinski proračun. Toda prav ta njena prizadevanja postajajo pomembni razlogi za to, da se par vse bolj odtujuje in s številnimi poskusi in napakami išče izgubljeno strast.

“Že s prvim odlomkom, ki sem ga napisala, se je vzpostavil hud naklon. Da sem zmogla strmino, sem ubrala nov slog: kratek stavek hitre sape in ritem, ki žene dalje. Z grizenjem strmine se vsekakor poklanjam Cankarju. A hkrati moj Klanec ni več simbol vdanosti v usodo, prej nasprotno,” je o svojem romanu za Dobre zgodbe povedala Tina Vrščaj, ki v zgodbi, ki se kot na Cankarjevem Klancu ponavlja vedno znova, poleg ekologije in kritike družbenih omrežij prevprašuje tudi odnos med spoloma ter vprašanja materinskosti. V romanu Na klancu Tine Vrščaj beremo o problemih družinskih odnosov v današnjem času.

Avtorica Tina Vrščaj je (1987) je nagrajena pisateljica, literarna kritičarka in prevajalka, piše na spletni strani MK. Leta 2010 je diplomirala iz primerjalne književnosti in angleškega jezika na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Deluje kot svobodna umetnica. Piše literarne kritike in eseje za različne revije in časopise. Bila je eno vodilnih kritiških peres Pogledov od njihovega nastanka do konca, zdaj pa največ objavlja v Delu, v reviji Literatura, na spletnih portalih Literatura in AirBeletrina.

Napisala je romana Zataknjena v pomladi (2010) in Odradek (2012). V legendarni zbirki Čebelica je leta 2017 izšla njena pravljica za otroke Plah, plašen, najplašnejši Tapatapata, v letu 2018 pa pri Cankarjevi založbi zbirka kratkih zgod Plašč. Prevedla je roman Nobelovega nagrajenca J. M. Coetzeeja Jezusovo otroštvo in filozofsko knjigo Ekonomija želje Daniela Bella ml. Leta 2021 je pri Mladinski knjigi izšla njena knjiga za otroke Balabuga!.

Za svoje pisanje je prejela več nagrad: leta 2009 nagrado natečaja revije Literatura za najboljši robni zapis, leta 2019 nagrado revije Sodobnost za najboljši slovenski esej (za Srečno pospravljeni), pa je za roma Na klancu prejela modro ptico za najboljši roman za odrasle.

J.S.