Uporaba izdelkov z nikotinom je za mladostnike še bolj škodljiva, kot za odrasle! To velja tudi za elektronske cigarete!

0
320
Elektronska cigareta, vaping, je za otroke in mladostnike še bolj škodljiva, kot za odrasle. (Foto: Pixabay)

Uporaba izdelkov z nikotinom za mladostnike predstavlja pomembna dodatna tveganja. To so zasvojenost, ki se lahko razvije zelo hitro, škodljivi učinki na razvijajoče se možgane in višje tveganje za uporabo drugih drog, je v pogovoru z novinarji o tobačnem zakonu povedala zdravnica Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Koprivnikar je opozorila, da je nikotin zelo zasvojljiva snov, mladostniki pa so veliko bolj kot odrasli dovzetni, da se pri njih razvije zasvojenost in da zasvojenost težje opustijo. “Nikotin posega v razvoj možganov in povzroča številne trajne škodljive posledice, kot so spremenjene miselne sposobnosti in spremembe oziroma motnje v delovnem spominu ter v razpoloženju,” je dejala v pogovoru z mediji.

Uživanje nikotina pri otrocih in mladostnikih vpliva tudi na povečano tveganje po poseganju po drugih drogah. Ob tem je pri mladostnikih, ki uporabljajo elektronske cigarete ali fuge do štirikrat večje tveganje, da bodo začeli kaditi cigarete in postali redni kadilci. Ti mladostniki so tudi bolj dojemljivi za razvoj duševnih bolezni.

Predstojnik območne enote NIJZ Ljubljana Tomaž Čakš pa je opozoril, da ima nikotin vrsto negativnih vplivov na celoten organizem. “Dejstvo je, da je sam nikotin zelo hud strup,” je pojasnil. Pri uživanju nikotina strokovnjaki poznajo smrtno dozo tako za otroke kot za odrasle. Pri otrocih že ena nikotinska vrečka lahko povzroči smrt, je opozoril. Dodal je še, da imajo ženske, ki kadijo in uživajo kontracepcijo, bistveno večje tveganje za nastanek možganskih in srčnih kapi.

Na NIJZ zato podpirajo novelo zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Menijo, da “ti predlogi vodijo v zmanjševanje uporabe teh izdelkov predvsem med mladostniki, s temi ukrepi pa ščitimo zdravje ne le mladostnikov, ampak vseh prebivalcev”.

Elektronske cigarete uporabljajo že otroci

Pediatri pri svojem delu opažajo, da otroci in zelo mladi mladostniki kadijo elektronske cigarete, je povedala upokojena pediatrinja in članica upravnega odbora sekcije za primarno pediatrijo Jasna Čuk Rupnik. Opozorila je, da so v zgodnjem obdobju najpomembnejši starši, ki morajo biti dober zgled.

Kajenje, tudi pasivno, povzroča nizko višino in težo otroka, pri kadilkah pa lahko posteljica med porodom prej poči, kar lahko povzroči izkrvavitev in smrt otroka med porodom. Otroci, ki so izpostavljeni pasivnemu kajenju, pa med drugim večkrat zbolijo za pljučnico, imajo gnojna vnetja ušes ali astmo, njihova pljuča pa se slabše razvijajo.

Zdravnica Sonja Tomšič z Onkološkega inštituta Ljubljana je povedala, da je kajenje povezano vsaj s 16 vrstami raka, v klasičnem tobačnem dimu pa je vsaj 70 snovi, ki so lahko vzrok za nastanek raka.

Povečano uporabo elektronskih cigaret opažajo tudi v šolah

V šolah opažajo, da se različne zlorabe dogajajo že zelo zgodaj. “To zdaj postaja moderno. Zloraba tobaka in elektronskih cigaret pa se povečuje, kar je zaskrbljujoče,” je povedal ravnatelj Osnovne šole Prežihov Voranc Marjan Gorup.

Opozoril je, da se v šoli ne ukvarjajo le s podajanjem znanja, ampak izvajajo tudi sekundarno socializacijo. “Izjemno pomembno vplivamo na oblikovanje ljudi, ali bodo to bodoči kadilci ali nekadilci. Zato je pomembno, kakšna pooblastila imamo,” je poudaril. Dodal je, da bi se šole spet morale začeti ukvarjati tudi z vedenjem otrok, čemur naj bi bil po njegovih besedah naklonjen tudi minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda.

“Nihče v družbi, ki hoče biti zdrava, nima koristi od kajenja, razen trga in prodajalcev, ti pa izrazito ciljajo na otroke. Mi pa moramo ciljati, da se jih to ne prime,” je dejal. Gorup meni, da je pri tem ena ključnih težav odzivnost staršev, ki bi k problematiki uporabe tobačnih izdelkov otrok in mladostnikov morali pristopiti resno in narediti vse, da ta pojav v družbi preprečujemo.

V šolah lahko trenutno izvajajo le preventivo, kar pomeni, da povabijo strokovnjake, ki z osnovnošolci izvedejo delavnice. “Naslednji korak je dolgoročna vzgoja v šolah in dolgoročna spremljava s strani staršev,” je prepričan Gorup.

Tobačna industrija na otroke in mladostnike cilja z vplivneži

Porast uporabe tobačnih izdelkov opažajo tudi v Mladinski zvezi Brez izgovora Slovenija. Koordinatorka za izobraževanje Manca Kozlovič je v pogovoru z novinarji povedala, da tobačna industrija uporablja prikrite načine oglaševanja, “ki seveda niso dovoljeni”. Ugotavljajo, da otroke in mladostnike nagovarjajo preko vplivnežev, ki v svoje vsebine umeščajo tudi tobačne izdelke. “Mladim s tem sporočajo, da je uporaba teh izdelkov popolnoma normalna,” je opozorila.

“Prikrito oglaševanje se dogaja na internetu, tam pa je to težje omejiti,” meni Manca Kozlovič. V zvezi zato pripravljavcem novele zakona predlagajo strožje omejevanje tobačnih izdelkov v avdiovizualnih vsebinah, osredotočijo pa naj se na internet.

Na ministrstvu za zdravje, ki je pripravilo novelo, želijo zaščititi predvsem otroke in mladostnike ter njihovo zdravje, je povedala vodja sektorja za krepitev zdravja in preprečevanje odvisnosti Vesna Marinko. Ta med drugim prinaša prepoved arom v elektronskih cigaretah ter kadilnic v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih. Novela je do 30. marca v javni razpravi.

STA, C. R.