V projektu Lahkonočnice je osem novih logopedskih pravljic

0
132
Čarobnost zgodbe (Foto: Pixabay)

Z logopedskimi težavami naj bi se v Sloveniji srečeval vsak tretji otrok. Tem otrokom lahko pomagajo tudi logopedske zvočne pravljice Lahkonočnice, ki se osredotočajo na težje izgovorljive glasove. Obstoječim 12 logopedskim pravljicam se zdaj pridružuje osem novih, s še več vajami za slušno razlikovanje, izgovorjavo in razvoj motorike govoril.

Logopedi so ključni za obravnavo govornih, jezikovnih, glasovnih in drugih komunikacijskih težav, a jih v Slovenji kronično primanjkuje. Ker najintenzivnejši razvoj govora in jezika poteka v predšolskem obdobju, so večletne čakalne dobe velika ovira za kakovostno obravnavo otrokovih težav. Dolgoletni problem dostopa do logopedov je pred leti spodbudil ustvarjalce Lahkonočnic, da zasnuje posebno serijo dvanajstih Logopedskih pravljic, ki je zdaj dobila nadaljevanje, so sporočili ustvarjalci Lahkonočnic, podjetje A1 Slovenija.

“Zaradi pomanjkanja logopedov otroci v Sloveniji na prvi pregled čakajo od enega do štirih let, kar je resen problem. V tem času zamudimo glavno okno za kakovosten razvoj govora in jezika, logopedske težave pa se brez obravnave poglobijo, napačni vzorci govora se avtomatizirajo in se kasneje veliko težje popravijo ali pa ostanejo prisotni vse življenje,” so v podjetju povzeli besede logopedinje in ustvarjalke Lahkonočnic Monike Rataj.

Logopedske Lahkonočnice z izpostavljanjem izbranih glasov, ki mnogim otrokom delajo preglavice (S, Z, C, Š, Ž, Č, L in R), pomagajo pri izboljšanju slušnega razlikovanja in izgovorjave glasov. Vsaka pravljica s pomočjo ritmičnih elementov, kot so rime in izštevanke, otroke spodbuja k ponavljanju in zabavni vaji, ki je ključna za izboljšanje govora. Logopedske Lahkonočnice, ki so od 2020 zabeležile več kot 1,5 milijona predvajanj so najbolj priljubljena serija Lahkonočnic, poudarjajo v podjetju.

Po besedah Rataj, ki je sodelovala tudi pri nastanku prve serije pravljic, so se v tokratni izvedbi osredotočili na osnovne gradnike govora in jezika, ne samo na glasove, ampak tudi na melodijo govora, tempo, intonacijo, ritem, naglas in dolžino zloga. “Vse to ima pomembno vlogo pri komunikaciji, a žal ta vse bolj peša, saj otroci vedno manj časa preživijo v pogovoru s starši ali drugimi odraslimi, ki so zanje pomemben govorni model. Logopedske Lahkonočnice torej niso samo pripomoček za vadbo, ampak tudi izhodišče za čim več pogovorov v živo,” je zatrdila.

Logopedske pravljice je tokrat napisal pisatelj in komik Boštjan Gorenc – Pižama, interpretirali pa so jih Saša Pavček, Marijana Brecelj, Maja Končar, Željko Hrs, Zvone Hribar in Aleš Valič. Pravljice so z ilustracijami opremili Tanja Semion, Lea Vučko in Marko Rop, animiral pa jih je Jure Lavrin.

Nove pravljice bodo izhajale tri četrtke zapored. Pravljice z glasovi S, Z in C so že na voljo v brezplačni aplikaciji. Sledijo še glasovi Š, Ž, Č in L, R, so sporočili iz podjetja A1 Slovenija.

C. R., STA