Vse luči in Psiha mi niha

0
123
Vse luči avtorja Muanisa Sinanovića. (Foto: STA)

Pri založbi Beletrina je izšla knjiga Vse luči Muanisa Sinanovića. Založba Miš je izdala knjigo Mateje Perpar z naslovom Psiha mi niha: Zgodbe iz psihoterapevtske ordinacije slovitega doktorja Olafa Dünkelkopfa. Hiša knjig je izdala roman Holly Stephena Kinga.

Vse luči

Vse luči so pri založbi opisali kot Sinanovićevo “zagotovo najbolj nenavadno, upamo si reči, da tudi najbolj vznemirljivo in zrelo knjižno delo”. Markantni pripovedni glas se namreč v njem z vso strastno predanostjo zave, da je življenje prežeto s pripovednimi tehnikami, ki jim klasično pripovedništvo ni doraslo, tako da lahko ob Vseh lučeh govorimo celo o nekakšnem zlitju teme in tehnike pisanja, motiv zanj pa je srdit obračun s samim seboj, z bivšo verzijo sebe. “Prav neizprosen dialog z lastno dušo, s svojimi nedoslednostmi, sprenevedavostmi in ja, hinavščino, daje izpovedovalcu vso pravico, da na tej svoji samoraziskovalni poti izstavi račun tudi svoji okolici, delokrogu, sorodnikom po življenjskih izbirah, ki jih danes strogo črti in premerja,” so zapisali na svoji spletni strani. Dodali so, da je Sinanovićev fikcijski esej “globoko meditativno delo, ki obsoja samo zato, da bi dalo misliti, saj se v svojem snovnem jedru zaveda, da nas teže neprijetnih spoznanj lahko odreši edinole stava na popolno resnico o sebi. In na novega sebe”.

Sinanović (1989) je avtor štirih pesniških in treh proznih knjig. Uveljavil se je tudi kot kritik. Leta 2012 je prejel nagrado za najboljši prvenec leta, leta 2021 kritiško sito za zbirko Krhke karavane in leta 2022 Stritarjevo nagrado za najboljšega mladega kritika.

Psiha mi niha 

Knjiga prinaša 16 poglavij, v katerih mladi zastavljajo vprašanja, ki jih tarejo in jim ne dajo miru, (izmišljenemu) psihoterapevtu dr. Dünkelkopfu. Ta jim odgovarja in jim poskuša nuditi nek širši uvid v težavo ali zagato, najstniki, ki se nanj obrnejo, pa mu nato poročajo tudi o razpletu dogodkov, so zapisali pri založbi.

Doktor Dünkelkopf se je prvič pojavil v javnosti kot namišljen radijski terapevt, razreševalec psihičnih vozličkov ob sredinih večerih na valovih Radia Slovenija, kar ne preseneča, saj je Mateja Perpar dolgoletna radijka. Namen igrano-kontaktnih radijskih oddaj je bil spodbuditi poslušalce k pogovoru; ti so delili svoje izkušnje in modrovali o življenjih radijskih znancev. Nenavadni, včasih kar malo odštekani primeri so zdaj našli pot tudi v knjigo, kjer je avtorici na pomoč kot svetovalka priskočila psihiatrinja in psihoterapevtka Karin Sernec.

C. R., STA