Slovenj Gradec gosti mlade glasbenike iz treh držav

0
307
Rojstna hiša Huga Wolfa (Foto: Wikipedia)

V okviru mednarodnega projekta YES – Young Europe Sings rojstna hiša mojstra samospevov Huga Wolfa v Slovenj Gradcu od 21. do 27. avgusta gosti 18 izbranih mladih pevcev in pianistov iz Slovenije, Francije in Nemčije. Projekt YES jim omogoča mobilnost ter ponuja obsežen in pester izobraževalni program, so sporočili organizatorji.

Izobraževalni program projekta YES je izoblikoval konzorcij Kulturno umetniškega zavoda PerArtem iz Slovenije, Ars Augusta e.V. iz Nemčije in Ateliers Misuk iz Francije. Program je prejel podporo programa Erasmus+, ki ga financira EU, vsaka od partnerskih držav pa bo med letošnjim avgustom in avgustom 2024 organizirala izobraževalni modul in gostila izbrane mlade pevce in pianiste.

Ti bodo s pomočjo priznanih umetnikov in strokovnjakov z različnih področij razvijali in krepili kompetence, pridobivali izkušnje in orodja za obogatitev svojega umetniškega jezika ter pomoč in ustrezne veščine, ki so nujno potrebne in dobrodošle pri gradnji kakovostne glasbene kariere ter pri vstopu na trg dela.

Na Koroškem se bodo udeleženci pod mentorstvom pianista Nejca Lavrenčiča tematsko osredotočali na interpretacijo Wolfovih samospevov, pa tudi na glasbeno zapuščino Franza Schuberta. Mezzosopranistka Mojca Vedernjak, ki je velik del svojega poustvarjanja poglobljeno usmerila na ženske v glasbi, pa bo predavala na temo skladateljic Clare Schumann, Fanny Hensel, Pauline Viardot, Alme Mahler in Dore Pajačević.

Tekom prvega izobraževalnega modula bodo udeleženci pod vodstvom Maje Drobne spoznavali tudi ABC kulturnega menedžmenta, s pomočjo Sonje Čandek pa kreirali osebni poslovni kanvas. Delavnice bodo zajemale tudi teme, kot so odrska prezenca, gib in dih, soočanje s tremo, skupinska dinamika komornega sestava, pomen in vloga družbene angažiranosti umetnika in umetnosti, stik z javnostjo, podajanje konstruktivnih povratnih informacij in vsem tistim, kar mora umetnik narediti, preden stopi na odrske deske.

Ob tem bo v torek ob 20. uri tudi koncert Extasy of Madness / Ekstaza norosti priznane francoske sopranistke Juliette de Massy in pianista Nejca Lavrenčiča, ki bosta predstavila dela Franza Schuberta, Clauda Debussyja, Richarda Straussa in Luciana Beria. Mladi pevci in pianisti pa bodo v soboto, 26. avgusta, ob 19.30 imeli zaključni koncert. Oba koncerta sta odprta za javnost, vstop je prost.

Izobraževanje in dogodke v Slovenj Gradcu organizira Kulturno umetniški zavod PerArtem v sodelovanju s partnerskima organizacijama iz Francije in Nemčije ter s pomočjo Društva Hugo Wolf, Koroškega pokrajinskega muzeja, tamkajšnje glasbene šole in lokalne skupnosti.

Istih 18 mladih glasbenikov bo januarja 2024 nadaljevalo izobraževanje v nemškem Görlitzu, avgusta 2024 pa še v francoskem Poitiersu. Ko se bo zaključil zadnji izobraževalni modul, bodo mladi glasbeniki iz treh držav prejeli logistično pomoč in finančna sredstva, da s pridobljenimi znanji in veščinami sami organizirajo in izvedejo koncert.

C. R., STA