Strpnost, spoštovanje, sodelovanje – Teden vzgoje 1. – 7. september 2023

0
412
Teden vzgoje 2023 (Foto: printscreen)

Društvo katoliških pedagogov Slovenije v sodelovanju s Komisijo za šolstvo pri SŠK in Slovenskim katehetskim uradom med 1. in 7. septembrom prireja Teden vzgoje 2023 z naslovom Strpnost, spoštovanje, sodelovanje.  

Nastal je ob konkretnih izzivih s katerimi se naši učitelji soočajo: z vprašanjem spolne in narodne identitete, z vprašanjem nedotakljivosti človeškega življenja in posledično evtanazije, ter končno s problematiko nasilja v vzgojno izobraževalnem sistemu.

Letošnji Teden vzgoje bo potekal malo drugače kot prejšnja leta, saj se bo začel s 1. in končal s 7. septembrom. Gradivo, ki smo ga pripravili prinaša razmišljanja sedmih različnih avtorjev, ki so na najrazličnejše načine vpeti v vzgojno izobraževalni sistem. Besedila se lahko uporabijo pri bogoslužju ali pa za osebno premišljevanje. Vsakemu dnevu so dodane prošnje, kot spodbuda za molitev in duhovno podporo vsem, ki so vzgoje in izobraževanja.

»Zdi se, da je letošnji naslov Tedna vzgoje, ki ga v Društvu katoliških pedagogov Slovenije (DKPS) pripravljamo že 6. leto, nastal v duhu odziva na obsežne naravne katastrofe, ki so nas prizadele v letošnjem poletju. Pa ni tako, čeprav smo neizmerno veseli, da je naslov zaživel v praksi, med ljudmi, ki so bili prizadeti, z ljudmi, ki so jim priskočili na pomoč. Zato verjamemo, da bodo tudi letošnji prispevki zaživeli med ljudmi in jih nagovorili,« je v uvodih besedah k Tednu vzgoje 2023 podpredsednik DKPS in koordinator Tedna vzgoje Matevž Vidmar.

Program Tedna vzgoje 2023 najdete TUKAJ.

Strpnost, spoštovanje in sodelovanje so vrednote, ki jih ima Društvo katoliških pedagogov zapisane v svojem Etičnem kodeksu, je zapisal Matevž Vidmar. Vzgojno-izobraževalni sistem se srečuje z več izzivi: s kadrovsko stisko, porastom nasilja med mladimi v Sloveniji in v tujini, pa tudi z vse več vsebinami, ki krnijo osebno, spolno in domovinsko identiteto odraščajočih, ki si svojo identiteto šele vzpostavljajo. Pedagogi se pri svojem delu srečujejo tudi z življenjskimi vprašanji, kot je nedotakljivost življenja, je zapisal Vidmar in poudaril: »Naša drža je jasna: človeško življenje je nedotakljivo od spočetja do naravne smrti. Se pa bojimo, da nihče ni pomislil, da se bomo kaj kmalu lahko srečevali z vprašanji mladih, ki se bodo soočali s stiskami ob slovesu njim ljubljenih oseb, ki se jim bo končalo življenje zaradi človeških odločitev.« Pedagogi v DKPS menijo, da so še vedno ujetniki sistema, v katerem si nekateri iz različnih razlogov ne želijo ali ne upajo izpostaviti, saj spoštujejo mnenja drugih, želimo pa tudi spoštovanje njihovih, zlasti strokovnih, mnenj, ne glede na ideološko usmeritev, vendar pa tega »na terenu« ne zaznavajo.

Prav iz teh razlogov pri DKPS želijo s Tednom vzgoje izpostaviti svoje vrednote in mnenja svojih članov ter ljudi, ki z DKPS z veseljem sodelujejo. »Ker se spoštujemo, sodelujemo. Ker se spoštujemo, smo strpni. Vzgojo pri našem delu jemljemo z vso resnostjo. Zato se nam zdi pomembno, da v začetku šolskega leta nagovorimo vse, ki pri vzgoji sodelujemo. To pa nismo samo zaposleni v vzgoji in izobraževanju, pač pa vsi s svojim zgledom in delovanjem na vseh področjih. Veseli nas, da tudi letošnji Teden vzgoje pripravljamo v sodelovanju s Komisijo za šolstvo pri Slovenski škofovski konferenci in Slovenskim katehetskim uradom,« v uvodnih besedah k Tednu vzgoje še zapisal koordinator Tedna vzgoje Matevž Vidmar.

L. K.