V Slovenski škofovski konferenci ob novem akademskem letu opozarjajo na nenadomestljivo vlogo učiteljev in vzgojiteljev

0
421
(Foto: STA)

Ob začetku novega akademskega leta in ob skorajšnjem svetovnem dnevu učiteljev, ki ga zaznamujemo 5. oktobra, v komisiji za šolstvo pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) poudarjajo nenadomestljivo vlogo učiteljev in vzgojiteljev za prihodnost družbe. Njihova vloga je nenadomestljiva predvsem pri oblikovanju identitete otrok, poudarjajo.

 

Po navedbah komisije se danes šole, predvsem osnovne in srednje, soočajo s pomanjkanjem učiteljskega kadra, kar je še dodaten razlog za opozarjanje na vrednost učiteljskega poslanstva.

Hiter razvoj tehnologije po ugotovitvah komisije SŠK spodbuja oblikovanje digitalne kulture, “v kateri se včasih zdi, da lahko vlogo učiteljev nadomestijo sodobna digitalna orodja”. “Ob tem lahko včasih zanemarjamo pomen, ki ga ima osebno podajanje znanja in zgled učitelja za celostno oblikovanje otrok in mladih. Umetna inteligenca, naj bo še tako uporabna, hitra in natančna, nikoli ne more nadomestiti pristnega človeškega stika, ki je ključen za zdrav osebnostni razvoj mladih,” so zapisali.

Prepričani so, da je polnost človeškega življenja “možno doseči samo v razumnem in zavestnem delovanju ter v izpolnjenih medosebnih odnosih”. “Človek je v svojem jedru bitje odnosa. Prav preko neposrednih odnosov z drugimi se oblikuje njegova edinstvena identiteta. Poleg družine imajo pri tem najpomembnejšo vlogo prav vzgojno-izobraževalne skupnosti, kjer se otroci in mladi razvijajo ob podpori in zgledu učiteljev in vzgojiteljev,” so zapisali.

“Ob svetovnem dnevu učiteljev izražamo vse priznanje za predano in požrtvovalno delo mnogih učiteljev in vzgojiteljev v šolah v Sloveniji ter se jim zahvaljujemo za trud in sejanje semen človečnosti. Sadovi se ne vidijo takoj, prepričani pa smo, da nobeno sejanje ni zaman in da bodo vaša prizadevanja obrodila bogate sadove za prihodnost našega naroda,” so dodali.

C. R., STA