Dr. Petra Kleindienst: »Socialni menedžment ter Mediji in novinarstvo na FUDŠ brez plačila šolnine«

0
1229
Prof. dr. Petra Kleindienst je prodekanja za študijske in študentske zadeve na FUDŠ. (Foto: osebni arhiv P.K.)

Izr. prof. dr. Petra Kleindienst, prodekanja za študijske in študentske zadeve na Fakulteti za uporabne družbene študije (FUDŠ), je za našo revijo poudarila, da dodiplomska študijska programa socialni menedžment ter mediji in novinarstvo v letu 2023/24 ponujata možnost brezplačnega študija, študentje pa pridobijo veliko praktičnega znanja.

 

Kakšni so najpomembnejši razlogi za študij na FUDŠ, ki jih boste letos na informativnih dnevih predstavili študentom?

Najprej naj izpostavim visoko zadovoljstvo študentov z akademskim osebjem in s pedagoškim procesom na FUDŠ. V študentskih anketah za leto 2021–22 so študentje kakovost pedagoškega procesa ocenili z oceno 4,7 na lestvici od 1 do 5. Visoko zadovoljstvo pa se ne kaže le pri študentih, ampak tudi pri diplomantih in delodajalcih, ki zaposlujejo naše diplomante. Študijski proces je organiziran tako, da študentje že v teku študija pridobivajo veliko praktičnega znanja in spoznavajo potencialna delovna okolja kot tudi potencialne prihodnje delodajalce.

Velika prednost fakultete je njena fleksibilnost v odnosu do študentov. Kot primer naj izpostavim paket Study+, ki študentom omogoča udeležbo v študijskem procesu prek sredstev IKT. Na tak način naši študentje laže združujejo študijske s službenimi in osebnimi obveznostmi ter pri tem prihranijo čas in stroške prevoza. Na fakulteti pri tem skrbimo, da so vsi študentje obravnavani enakovredno. Študentje na FUDŠ niso samo številke, saj na prvo mesto postavljamo human odnos do študentov. Sodelavci fakultete so v odnosu do študentov zelo odzivni in ažurni, zaradi česar nenehno prejemamo pohvale naših študentov.

Koliko študentov že študira pri vas in koliko jih boste sprejeli letos? Katere najnovejše smeri so na voljo?

FUDŠ od oktobra dalje izvaja dodiplomski (VS) študijski program Mediji in novinarstvo, za katerega je fakulteta v letu 2022 pridobila koncesijo, kar pomeni, da je študijski program za študente brezplačen. Gre za študijski program nekdanje Fakultete za medije, ki se je v lanskem letu pripojila k FUDŠ.

Tudi dodiplomski program Socialni menedžment (UN) ponuja možnost brezplačnega študija. Študij je primeren za vse, ki si želijo postati menedžerji s čutom za soljudi, družbo in okolje ter soustvarjati boljšo prihodnost družbe. Po končanem študija so diplomantom na voljo široke zaposlitvene možnosti, saj je mogoča zaposlitev v javnem, nevladnem kot tudi v zasebnem sektorju.

V študijskem letu 2022–23 je na FUDŠ vpisanih 824 študentov. V zadnjih štirih letih se je število študentov več kot podvojilo, kar kaže visoko kakovost študijskih programov. V prihodnje pričakujemo še višji vpis na naše študijske programe, saj že sedaj prejemamo številna povpraševanja za študij v študijskem letu 2023–24.

Šola za menedžment. Sliši se zanimivo. Poveste lahko kaj več?

Šola za menedžment ponuja tri študijske programe. Dodiplomski program Socialni menedžment (UN) in magistrski program Medkulturni menedžment (MAG) sta za študente brezplačna, saj gre za koncesionirana programa. Gre za študijska programa s področja družboslovja, ki ponujata široko paleto zaposlitev v domačem in mednarodnem okolju.

Poleg tega Šola za menedžment ponuja tudi dodiplomski študijski program Socialni menedžment (VS), ki je naravnan še bolj praktično, saj v teku študija predvideva tudi obvezno prakso v zunanjih organizacijah in po končanem študiju študentu odpira tudi nadaljnjo pot za opravljanje izpita iz socialnega varstva.

Šola za psihosocialno pomoč in svetovanje – kakšen je interes za to smer?

Kot narekuje večletni trend vpisa, tudi letos pričakujemo visoko število prijav na dodiplomski program Psihosocialna pomoč (VS). Tovrstna znanja so že nekaj let zaporedoma v slovenskem (in širšem) prostoru močno iskana. Veliko naših diplomantov se odloči tudi za nadaljevanje študija na magistrski ravni – na študijskem programu Psihosocialno svetovanje (MAG). Nekateri magistri tega programa so začeli zelo uspešno samostojno podjetniško pot, na primer z vzpostavitvijo lastnih psihosocialnih svetovalnic.

Kakšna je vloga medijev v današnjem času in za kakšen medijski prostor se na FUDŠ usposabljajo študentje?

Vloga medijev v sodobni družbi eksponentno narašča, na kar kaže tudi zanimanje za študijske programe na področju medijev in novinarstva. Tako dodiplomski (VS) kot magistrski (MAG) program Mediji in novinarstvo ponujata možnost brezplačnega študija. Diplomantom oziroma magistrom medijske produkcije se po končanju omenjenih programov odpirajo zaposlitvene možnosti na mestih novinarjev, raziskovalnih novinarjev v časopisih, revijah, radijskih in TV-postajah in podobno. K temu je treba dodati tudi druga zaposlitvena mesta, kot so: redaktorji v redakcijah znotraj uredništva različnih medijev, koordinatorji medijskih projektov, vodje medijske prezentacije, PR, odnosi z javnostmi, marketinške službe v javnem in zasebnem sektorju.

Pripravila: Lucija Kavčič