Osnovna šola na Ljubnem ob Savinji je dobila prvo pametno podeželsko učilnico

0
343
Ljubno ob Savinji, Osnovna šola Ljubno ob Savinji. Odprtje prve pametne podeželske učilnice v Sloveniji. (Foto: Bor Slana / STA)

Na Osnovni šoli Ljubno ob Savinji so pred dnevi slovesno odprli prvo pametno podeželsko učilnico. Gre za več kot 170.000 evrov vreden projekt, ki so ga izpeljali s pomočjo evropskega denarja, gospodarskega ministrstva in sredstev iz razpisa Lokalne akcijske skupine Zgornje Savinjske in Šaleške doline. 

Učilnica, ki predstavlja aktiven prostor raziskovanja in soustvarjanja, se nahaja v prostorih nekdanje knjižnice in je nadgradila formalno učilnico ter jo nadomestila z učnimi področji, ki bodo posameznikom in majhnim skupinam omogočila osebno ali virtualno sodelovanje pri učenju.

Kot je povedala direktorica Ljudske univerze Velenje Brigita Gorjup, se metode šolanja spreminjajo in prilagajo času, tradicionalne učne metode pa vsak dan bolj postajajo preteklost. Učilnico so zato preoblikovali v modularni poligon, ki omogoča hitro spreminjanje in prilaganje podobe ter učne vsebine, ponuja pa tudi možnost aktivnega učenja z izkušnjami in bo okrepila obstoječe učne prakse.

S projektom bodo omogočili atraktivno pridobivanje znanj, tudi za poklice prihodnosti, ki omogočajo delo od doma in s tem pripomorejo k manjšemu izseljevanju mladih iz demografsko ogroženih posameznih območij. Tako bodo mladi pridobili nove poklicne kompetence s področja uporabe sodobne tehnologije, turizma in ohranjanja narave.

Predsednik Pahor je v nagovoru poudaril pomen pospešenega razvoja v stoletju, ki nam je dal veliko novega. “Daje nam upanje, da rešujemo stare ter nove izzive, ki so ostali do sedaj nerešeni,” je dejal Pahor.

Ravnatelj šole na Ljubnem Samo Kramer je pojasnil, da si s pametno učilnico želijo doseči personalizirano izkušnjo učenca in mu omogočiti, da bo v prihodnosti pripravljen biti zbiralec podatkov, analitik, načrtovalec, strokovnjak, reševalec problemov in raziskovalec.

“Izredno veseli smo, da nam je uspelo uresničiti ta projekt, ki ni pomemben samo za osnovno šolo, ampak bo tudi spremenil metode in oblike razmišljanja ter izvajanja pouka v Sloveniji. Prav s tem namenom si želimo to dobro prakso vnesti v vse šole v Sloveniji, saj je bilo v fazi ocenjevanja dokazano, da je to izredno zanimiva metoda za učence, ki radi sodelujejo,” je dodal.

Med partnerji v projektu so še podjetje KLS Ljubno, Društvo Novus, Andragoški zavod Ljudska univerza Velenje in Občina Ljubno. “Navdušeni smo nad otvoritvijo naše prve pametne podeželske učilnice in partnerstva, ki nam je omogočilo izgradnjo učilnice,” je ob odprtju povedal župan občine Ljubno ob Savinji Franjo Naraločnik.

Ob pametni učilnice na omenjeni šoli na novo uvajajo še Kubo robotiko, ki je odlično orodje za učenje programiranja in osnov robotike za najmlajše učence osnovnih šol brez uporabe računalnika.

J.S., STA