Slovenski čebelarji na Koroškem današnji svetovni dan čebel obeležujejo z nizom prireditev na dvojezičnih šolah ter s srečanjem in strokovnim predavanjem v Šentpetru pri Šentjakobu, kjer je tudi tako imenovani „Slovenski čebelnjak“.
Na svetovni dan čebel se še posebej opozarja, kako pomembni so čebele in opraševalci za preživetje človeka. Slovenski čebelarji na Koroškem so in bodo pomen skrbnega ravnanja z naravo in okoljem za preživetje čebel približali otrokom dvojezičnih ljudskih šol v Bilčovsu in Šmihelu, poroča OFR.
Osrednja prireditev s strokovnim predavanjem bo sicer v četrtek, 2. junija ob 17. uri na Višji šoli za gospodarske poklice v Šentpetru pri Šentjakobu, kjer stoji tudi „Slovenski čebelnjak“, ki ga je slovenskim koroškim čebelarjem podarila Čebelarska zveza Slovenije. Dogodek v Šentpetru skupaj s Kmečko izobraževalno skupnostjo (KIS) pripravlja ljubiteljski čebelar Janko Pečnik z Muškave.
Slovenski čebelarji na avstrijskem Koroškem
Na Koroškem je okrog 250 do 300 slovensko govorečih čebelarjev, ki se ljubiteljsko ukvarjajo s čebelami. Večinoma so vključeni v različna čebelarska društva na južnem koroškem. Niso pa povezani v kakšno skupno organizacijo. Prav „Slovenski čebelnjak“ v Šentpetru pri Šentjakobu naj bi postal središče slovenskih čebelarjev na Koroškem, kjer bi se lahko strokovno usposabljali in osvajali strokovno izrazje tudi v slovenskem jeziku.
Zaradi pandemije doslej ambicioznih načrtov niso mogli uresničiti, so pa na dobri poti, je optimističen Pečnik. Na srečanju prihodnji teden bodo ob šolskem čebelnjaku predstavili cvetlično gredo medovitih rastlin. Potem bo Domink Krušic, ki je študiral kmetijstvo, predaval o vrstah divjih čebel in opraševanju.
V kratkem filmu bodo ponazorili, kako Buckfast čebela, ki je bolj medonosna, vse bolj izpodriva avtohtono Carnico in Kranjsko sivko, kar je za seboj potegnilo posledice.