V na OŠ Leona Štuklja Mariboru so začeli izvajati mednarodni osnovnošolski program

0
339
OŠ Leona Štuklja Maribor, kjer so letos začeli mednarodni program. (Foto: STA)

Na Osnovni šoli Leona Štuklja Maribor so v petek začeli izvajati prvi mednarodni osnovnošolski program v tem delu države. Trenutno je vanj vpisanih šest otrok, a na šoli in občini pričakujejo, da bo število šolarjev čez leto raslo.

Na šoli bodo izvajali mednarodno priznani program IB, ki ga je razvila organizacija International Baccalaureate Office iz Ženeve in poteka v več kot 5000 šolah po svetu. Pouk poteka v angleškem jeziku, namenjen pa je otrokom od 3. do 17. leta starosti, ki prihajajo iz družin, ki se veliko selijo.

Ravnatelj OŠ Leona Štuklja Mirko Škundrić je za STA povedal, da so zadovoljni s številom trenutno vpisanih otrok, saj je pri novostih vedno potreben čas, da se uveljavijo v družbi in pridobijo zaupanje javnosti. Zanimanja za vpis je bilo sicer več, a nekateri starši še urejajo vizume, nekateri so bili službeno napoteni v drugo državo, drugi pa pridejo v Slovenijo med šolskim letom in bodo takrat vključili svoje otroke v šolo. “Čar mednarodne šole je prav v tem, da se lahko učenci vpisujejo in izpisujejo med šolskim letom,” je dejal.

Zaenkrat imajo šest učencev, od tega štirje prihajajo iz Rusije, Madžarske in Srbije, dva šolarja sta Slovenca. Starostno zajemajo od prvega do sedmega razreda. Mlajši bodo skupaj v razredu, a bo imel vsak svojega učitelja ali učiteljico, sedmošolci pa bodo v svojem razredu z več učitelji, podobno kot na predmetni stopnji slovenske osnovne šole. Skupne prostore si bodo delili z ostalimi učenci OŠ Leona Štuklja, saj je eden od ciljev tega programa medkulturno povezovanje. Šolnine naj bi znašale od 6100 do 8600 evrov na leto.

Mednarodna šola je v prvi vrsti namenjena otrokom tujih gospodarskih, diplomatskih in drugih predstavnikov organizacij v Sloveniji ter otrokom slovenskih staršev, ki so dlje časa bivali v tujini in imajo v načrtu novo selitev. Med vpisanimi je tako otrok nogometaša Nogometnega kluba (NK) Maribor, ki je vesel, da ima v Mariboru možnost, da otroku zagotovi mednarodno šolanje, ki ga bo ta lahko nadaljeval tudi v primeru, če se bodo morali znova seliti.

“Gre za program, ki je uveljavljen v svetu in se nam zdi za otroka boljša pot v življenje. Všeč nama je tudi to, da poteka na regularni osnovni šoli, saj se lahko otroci družijo med seboj, se skupaj igrajo na igrišču, niso otroci v mednarodnem programu skupina zase,” je povedala mati enega od šolarjev Aida Mitrović.

Sprva so v Mariboru napovedovali začetek delovanja mednarodne osnovne šole že v šolskem letu 2022/2023, a niso pravočasno dosegli dogovora o državnem financiranju. Župan Arsenovič je danes izrazil veselje, da so zdaj uspeli doseči ta cilj. “Maribor se je končno vpisal na zemljevid mednarodnih šol. To pomeni, da ni več praznega prostora med Ljubljano in Gradcem,” je dejal.

Maribor z ustanovitvijo osnovne šole z mednarodnim programom po besedah župana postaja še bolj privlačen za tuje strokovnjake in vlagatelje. “Želimo si kroženja možganov. Tudi tisti, ki bodo želeli v našem mestu ostati le začasno, bodo poslej lahko šolali svoje otroke pri nas, medtem ko so jih morali doslej voziti v Gradec ali Ljubljano in so se potem zaradi tega tudi preselili,” je povedal.

Skupno je danes v Sloveniji začelo novo šolsko leto skoraj 194.000 učencev. Po besedah ravnatelja OŠ Draga Kobala Maribor Aleksandra Jeršiča je začetek vsakega šolskega leta poseben. “To je za vse nov začetek. Učenci so v novem razredu, po počitniškem času se znova snidejo s sošolci, dobijo nove zvezke in učbenike. Učitelji pa vedno znova začnemo znova, velikokrat dobimo tudi nove učence in komaj čakamo, da jih pozdravimo. Vsak nov začetek prinaša novo upanje, nove zaveze in nova pričakovanja,” je povedal.

C. R., STA