Bodite previdni: Uporaba pirotehničnih sredstev je lahko nevarna!

0
379
(Foto: Domen Groegl/STA)

Na območju Vrhnike se je v nedeljo zaradi uporabe nedovoljene pirotehnike lažje poškodoval mladoletnik, so sporočili s Policijske uprave (PU) Ljubljana. V stanovanju mu je v rokah eksplodirala petarda. Mladoletnik naj bi petarde naročil preko spleta z vednostjo staršev. Policisti pa ob tem opozarjajo na nevarnost uporabe pirotehnike.

 

Kot so sporočili s PU Ljubljana, so mladoletniku zasegli več pirotehničnih izdelkov, med njimi tudi doma izdelano petardo. Policisti nadaljujejo zbiranje obvestil o vseh okoliščinah dogodka in bodo izvedli ustrezne postopke.

Ob tem odsvetujejo uporabo pirotehnike, tako z vidika varnosti, zdravja kot tudi vplivov na okolje in živali. V kolikor pri uporabi pirotehničnih izdelkov pride do poškodb, so posledice teh lahko zelo hude in tudi trajne, opozarjajo. Staršem svetujejo, da se o uporabi posvetujejo z otroci, jih opozorijo na nevarnosti in ne dovolijo, da bi otroci pirotehniko uporabljali sami.

Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči. Obenem moti živali, povzroča požare, onesnažuje okolje in povzroča poškodovanja javne in zasebne infrastrukture, opozarjajo policisti.

Pri tem dodajajo, da je pirotehnične izdelke kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, med drugim prepovedano uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za javni potniški promet in na površinah, kjer potekajo javne prireditve. Pirotehnične izdelke kategorije F1 in F2 lahko uporabljajo mlajši od 14 oz. 16 let, le če so pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov. Uporaba fontan in baterij kategorije F3 ter pirotehničnih izdelkov kategorije P1 pa je dovoljena le osebam, ki so starejše od 18 let.

V primeru, da se posameznik uporabi pirotehničnih izdelkov ne more upreti, policisti svetujejo, da jih ne kupuje od preprodajalcev na tržnicah, ulicah ali družabnih omrežjih. Prepovedana je tudi predelava ali lastna izdelava. Kot so navedli, ti izdelki namreč večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali, iz katerih so narejeni. Ponovno pa poudarjajo, da posest in uporaba petard vseh oblik in moči v Sloveniji ni dovoljena.

Z. P., STA