Konferenca na Brdu pri Kranju: Šolsko leto se bo začelo za 194.000 učencev in 79.000 dijakov

0
318
(Foto: Freepik)

V kongresnem centru na Brdu je včeraj potekala 8. konferenca ravnateljic in ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov z naslovom Vrtec in šola danes in jutri. Konferenca v organizaciji Zavoda RS za šolstvo, je bila osvečena novostim v prihajajočem šolskem letu.

Na osmi konferenci ravnateljic in ravnateljev so predstavili novosti v vzgoji in izobraževanju v šolskem letu 2022/2023, ki bodo osnova za vodenje v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah.

Dopoldne je potekala okrogla miza z naslovom Vzgoja in izobraževanje za trajnostni razvoj – kaj, kako in zakaj, popoldanski del konference  pa je bil namenjen umeščanju področij trajnostnega razvoja v predšolski in šolski kurikulum z namenom opolnomočenja otrok, učencev in dijakov za družbo prihodnosti.

Naslednji teden začenja novo šolsko leto več kot 194.000 učencev, od tega okoli 21.000 prvošolcev. V srednješolskem izobraževanju pa je okoli 79.000 dijakov, od tega v prvih letnikih okoli 21.000.

V zadnjem času  je bil precej izpostavljen problem kadrov na področju šolstva. Kot je dejal direktor Zavoda RS za šolstvo Vinko Logaj, se s pomanjkanjem delovne sile srečuje cela Evropa. Po njegovih informacijah pa bodo šole kljub temu začetek šolskega leta in organizacijo dela lahko izvedle tako, kot je predvideno. Morda s kakšnimi odstopanji, kar pa je že sicer običajno.

Logaj je napovedal, da v bodoče načrtujejo aktivnosti za promocijo učiteljskega poklica. Papič pa je dejal, da je ministrstvo prve ukrepe že sprejelo, in sicer bo na področju pedagoških študijskih programov na voljo 250 štipendij. Začenja pa se tudi koncept pripravniških mest s plačilom, kar je bila v preteklosti že praksa. Ministrstvo obljublja tudi, da bo uredilo področje plač in napredovanj tako za učitelje kot za tehnični kader.

Izpostavljena je bila tudi problematika vpisa v srednje šole v večjih mestih, to pa predvsem zaradi trenda, da hoče večina dijakov hoditi v srednjo šolo oziroma v gimnazijo v večjih mestih. V zadnjem času se je povečalo tudi število učencev, ki se izobražujejo doma, a to ni le posledica epidemije, temveč naj bi se ta trend kazal že prej.

Kot je pojasnil Logaj, jih v šolstvu spremljajo številni izzivi na vsebinskem področju. Zato se je  na včerajšnji 8. konferenci ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov z naslovom Vrtec in šola danes za jutri, ki se je je udeležilo več kot 600 ravnateljev, razpravljalo o vrsti različnih tem.

J.S., STA