Mednarodna osnovna šola v Mariboru začela vpisovati učence

0
293
Na OŠ Leona Štuklja bodo izvajali program International Baccalaureate (IB) iz Ženeve. (Foto: OŠ Leona Štuklja / Facebook)

V Mariboru bo septembra začela delovati prva mednarodna osnovna šola v tem mestu. Program organizacije International Baccalaureate (IB) iz Ženeve bodo izvajali na OŠ Leona Štuklja, kjer so v ponedeljek začeli vpisovati učence vanj. Po besedah ravnatelja Mirka Škundrića je precej zanimanja za vpis.

 

 

Šola bo izvajala programe v angleškem jeziku na predšolski, osnovnošolski in srednješolski ravni, in sicer za otroke od 3. do 17. leta starosti.

Kot je pojasnil ravnatelj Škundrić, se lahko otroci in mladostniki vključijo v izobraževalni proces na kateri koli stopnji in kadar koli v letu. Zato tudi ni določenega časovnega roka za vpis, ampak ta poteka skozi vse leto. “Ta mednarodni program je zastavljen zelo fleksibilno, torej da se lahko učenci skozi leto vpisujejo in izpisujejo, odvisno od tega, kdaj se priselijo ali odselijo kam drugam,” je povedal.

Posledično se število učencev stalno spreminja, ravnatelj pa računa, da bodo v prvem šolskem letu imeli med 30 in 40 vpisanimi učenci. “Doslej se je že veliko staršev zanimalo za vpis. Predvsem pa so izražali veselje, da bo takšno šolanje na voljo tudi izven Ljubljane,” je povedal.

Šola je namenjena otrokom tujih gospodarskih, diplomatskih in drugih predstavnikov organizacij ter otrokom slovenskih diplomatov, ki so najmanj dve leti bivali v tujini. Izjemoma bodo vpisali tudi otroke drugih slovenskih državljanov, ki so zadnja štiri leta živeli v tujini in lahko dokažejo, da bo obiskovanje mednarodne šole koristilo njihovemu vključevanju v slovensko šolstvo.

Če bodo še ostala prosta mesta, bodo pogojno sprejeli v mednarodno šolo tudi otroke, za katere se ugotovi, da je zanje koristneje obiskovanje mednarodnega programa, na primer da imajo v načrtu selitev v tujino. Šolnine bodo znašale od 6100 do 8600 evrov na leto.

Zaenkrat se bo program IB izvajal le na OŠ Leona Štuklja. Učenci bodo imeli pouk v angleškem jeziku ločen od ostalih učencev na tej šoli, delili pa si bodo skupne prostore. “Ni namen narediti dveh taborov, ampak mora med njima nastati sinergija. Tako bo omogočena interakcija med učenci, medsebojno spoznavanje, spoznavanje novih kultur, razvijanje kulture strpnosti, kar bo koristno za obe strani in je v današnjih časih izrednega pomena,” je povedal ravnatelj.

Med starši, ki so se doslej zanimali za vpis svojih otrok v mednarodno šolo, so bili po njegovih besedah večinoma osebe, ki se nameravajo kmalu priseliti v Slovenijo. “Nekateri so že vpisali svoje otroke v nacionalno šolo, a menijo, da bi bilo otrokom lažje spremljati pouk v angleškem kot v slovenskem jeziku. Tistim, ki nameravajo dlje časa ostati v Sloveniji, svetujemo, naj raje vpišejo svoje otroke v slovensko šolo. Če v letu ali dveh načrtujejo ponovno selitev, pa je vpis v mednarodno osnovno šolo boljša rešitev,” je še povedal Škundrić.

Sprva so v Mariboru napovedovali začetek delovanja mednarodne osnovne šole že v šolskem letu 2022/2023, a niso pravočasno dosegli dogovora o državnem financiranju. Po veljavnem dogovoru se bo program IB na ravni osnovnošolskega izobraževanja sofinanciral s strani ministrstva za vzgojo in izobraževanje v višini povprečnega zneska na učenca, ki je javni šoli zagotovljen iz državnega proračuna za izvedbo obveznega programa osnovne šole. Ostali viri financiranja bodo šolnine in prispevek mestne občine.

C.R., STA