Prenovljena novogoriška osnovna šola Milojke Štrukelj in njena okolica

0
272
Nova Gorica (Foto: Johann Jaritz / Wikipedia)

V Novi Gorici so včeraj na slovesnosti uradno predali namenu prenovljeno osnovno šolo Milojke Štrukelj skupaj s prenovljeno okolico. Prenovo, vredno 5,5 milijona evrov, so izvedli po fazah med letoma 2021 in 2022, revitalizacijo zunanjih odprtih površin pa so izvajali v drugi polovici leta 2022 ter zaključili z zasaditvami v prvih mesecih letos.

 

Investicija je obsegala prenovo objekta osrednje mestne Osnovne šole Milojke Štrukelj s celovito energetsko sanacijo in vzpostavitvijo učinkovitega energetskega upravljanja. Prenovljenih je bilo 5600 kvadratnih metrov površin.

Investicije je po besedah novogoriškega župana Sama Turela pripomogla k izboljšanju delovnih, bivalnih in zdravstvenih pogojev vseh uporabnikov objekta. Znižali so se tudi stroški vzdrževanja oziroma upravljanja objekta. “Ohranjamo pa izgled objekta, ki sodi v naselbinsko dediščino Nove Gorice.”

Poleg prenove objekta je za Novo Gorico izjemnega pomena tudi ureditev odprtih javnih površin dela šolskega kareja, ki je bil pred tem neprehoden, zamrežen in neurejen. Po prenovi je območje postalo prostor v središču mesta, za vsakodnevno druženje otrok in mladostnikov ter za ostale prebivalce za postanek in druženje.

Revitalizacijo degradiranih površin šolskega kareja, zemljišča, ki je v lasti novogoriške občine, so izvedli na okoli 5000 kvadratnih metrih. Ureditev je obsegala vzpostavitev učilnice na prostem, vzpostavitev primernega prostora za igro z različnimi igrali, dostopne poti in vzpostavitev varnih dostopov. Prav tako so poskrbeli tudi za novo zasaditev za senčenje prostora ob vročih dnevih.

Novogoriški župan je povedal še, da je bila prenova osnovne šole zahtevna, saj se je morala prilagajala izvajanju izobraževalnega procesa, kar “je z vidika logistike, izvajanja gradbenih del in zagotavljanja nemotenega pouka terjalo veliko mero usklajevanja, prilagajanja in dogovarjanja”.

Skupna vrednost investicije znaša 5,5 milijona evrov. Projekt je bil sofinanciran z mehanizmom celotnih teritorialnih naložb z evropskimi sredstvi in nacionalnim sofinanciranjem v skupni višini dobrih 2,3 milijona evrov. Podpora Evropske unije znaša 80 odstotkov, prispevek iz državnega proračuna pa 470.000 evrov. Preostali delež so zagotovili iz občinskega proračuna.

C. R., STA