Roger Scruton: Kultura šteje

0
445
Sir Roger Scruton. (Slika: Twitter)

Kaj sploh je kultura? Zakaj bi jo morali ohraniti in kako? V tej knjigi znani filozof Roger Scruton ponuja definicijo kulture in predlaga smernice za primerno uporabo kritike, za poučevanje kulture in za odgovarjanje na napade na kulturni sistem, v katerem živimo. Zahodne družbe so – tudi zaradi izziva multikulturalizma – v hudi krizi identitete. Na čem temeljijo, kaj jim daje pravico do obstoja, kakšni so njihovi resnični in trajni dosežki? Moč civilizacije izhaja iz pomenov, ki so nam skupni in jih posreduje naša kultura. Kaj sploh je kultura? Zakaj bi jo morali ohraniti in kako?

Naslovnica knjige (Foto: vseknjige.si)

V knjigi Kultura šteje, ki je letos v prevodu izšla pri založbi Družina, znani filozof Roger Scruton (1944–2020) ponuja kleno definicijo kulture in poudarja, da je povrhu vsega stalen vir moralnega vedenja. Poleg tega predlaga smernice za primerno uporabo kritike, za poučevanje kulture in za odgovarjanje na napade na kulturni sistem, v katerem živimo. Odlomek iz knjige: »Kajpak imamo muzeje, univerze in arhive, posvečene ohranjanju relikvij naše kulture. Toda to ne zagotavlja, da bo ta kultura preživela; kajti če sploh lahko preživi, preživi v nas, v opazovalcih in uporabnikih vseh teh reči. In če relikvije nimajo nobenega učinka na nas, kaj preostane od njihovega pomena?«

Spremno besedo, ki povzema razvoj konservatizma v evropskem političnem kontekstu, je pripravil ddr. Igor Grdina, ki je med drugim zapisal tudi: »Roger Scruton je misli našega časa dal nekaj razsežnosti, ki bi ji sicer manjkale ali pa bi javni prostor zaznamovale z manjšo artikulacijsko in vplivanjsko močjo. Iztek moderne dobe je v delih tega angleškega filozofa in ustvarjalca tematiziran s konservativističnega brega. Za njim stoji izkušnja – tako osebna kakor tradicijska. Oba njena pramena omogočata, da se kaj tudi nadaljuje; v vsem se svet pač ne začenja vsak hip na novo.«

Sir Roger Scruton (1944 – 2020) je bil največji konservativni filozof svoje generacije. Po različnih ocenah je bil polihistor, saj je napisal številne knjige o filozofiji, strokovne članke o pravu in vinu pa vse do poglobljenih razmišljanj o religiji in umetnosti ter celo operi in seksu. Bil je iskalec resnice in lepote, tako da je bila njegova filozofska posebnost estetika. Bil je pogumni intelektualni velikan, pravi domoljub in kritik levice, pa je o Scrutonu zapisal Keith Miles.

J.S.

Knjigo naročite na POVEZAVI.