Pozor, divja zver: V okolici Bleda morajo otroci ob mraku v hiše!

0
466
Volk (Foto: Pixabay)

Kmetje in domačini iz Občine Gorje in okolice so na včerajšnjem protestu v Zgornjih Gorjah pozvali pristojne, da nemudoma ukrepajo proti volkovom in tako zagotovijo varnost živine ter lokalnega prebivalstva. Včeraj so kadavre v nedeljo poginulih ovc pripeljali pred prostore gorjanske občine, naslednjič jih bodo pred parlament, obljubljajo kmetje.

Nedeljski dogodek, ki se je zgodil v vasi Rečica pri Bledu, je pokazal, da volk ne izbira več terena, in da se je približal vasem, je v izjavi za medije ob robu današnjega protesta pred poslopjem Občine Gorje dejal tamkajšnji župan Peter Torkar. To sicer zaznavajo že dlje časa, a do tako hudega pokola, kakršen je bil nedeljski, še ni prišlo, je opozoril.

Kot je pojasnil Torkar, je včerajšnji protest, na katerem so pokazali tudi kadavre nekaterih v nedeljo preminulih ovc, opozorilne narave. Kmetje obljubljajo, da bodo naslednjič kadavre prepeljali pred parlament.

Volk je v nedeljo pokončal sedem ovc in jagnjet v zaščiteni ogradi na pašniku, ki je le nekaj deset metrov oddaljen od lastnikove hiše. “To je 350 metrov stran od Blejskega jezera in lahko rečemo, da ni odveč, da je naše občane in prebivalce sosednjih občin strah iti v naravo in puščati svoje otroke, da se igrajo na domačem dvorišču,” je poudaril župan Gorij.

Protestniki so pozvali ministrstvo za naravne vire in prostor ter vse ostale pristojne, da nemudoma ukrepajo. “Da odstranite zver, kot je volk, iz naravnega okolja, in predvsem, da se bodo državljanke in državljani v vaškem okolju zopet počutili varne,” je dejal Torkar.

Stane Bergant iz Sindikata kmetov Slovenije je opozoril, da zveri izgubljajo strah pred človekom, ki posledično vedno bolj postaja njihov plen. Ob tem je izpostavil nedavna incidenta v Italiji, kjer je medved ubil sprehajalca, in na Poljskem, kjer je ob napadu volkov življenje izgubil pastir.

Bled z okolico je svetovno uveljavljena turistična destinacija, pri čemer je velik poudarek dan obisku narave. “Če se bo razvedelo, da se tukaj sprehajajo zveri, lahko pozabite na turizem,” je bil jasen Bergant.

Protesta, ki so ga s pomočjo občine organizirali tamkajšnji kmetje, se je udeležilo več kot 50 ljudi. Med njimi kmetje, ki jih skrbi za lastno varnost in varnost svoje živine, ter starši, ki jih skrbi za varnost otrok.

Otroci so v nevarnosti

Podpredsednica agrarne skupnosti Stara Fužina-Studor Mojca Žmitek je pojasnila, da ji je pred leti volk za hlevom pokončal telico. “Tudi danes je ta strah konstantno prisoten in iz dneva v dan večji. Otrok res ne upam puščati samih, konstantno jih vozim oziroma spremljam v šolo, ko začne padati mrak, pa morajo takoj nazaj v hišo,” je dejala.

Volk na dvorišču

Domačinka Lara Tišler je trenutno situacijo z volkovi označila za katastrofalno. “En mesec nazaj se je zvečer pri nas na dvorišču sprehajal in tulil volk. Enostavno ne upamo več ven, ne upamo sprehajati psov in tudi s svojimi otroci ne upamo biti več zunaj,” je ob robu protesta pojasnila v izjavi za medije.

Protesta se je udeležil tudi predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič, ki je pozval tudi k spremembam na evropski ravni. Zveri se mora po njegovem prepričanju obravnavati kot lovne živali, da lahko vsaka država sama regulira njihovo število na določenem območju.

Sprehod ob tuljenju volkov

Žveglič je v nagovoru zbranim pojasnil kompleksnost vzpostavljanja ograjenih območij v Alpskem svetu, Torkar pa vabi dvomljivce, da se skupaj ob tuljenju volkov sprehodijo po naravi. “Če same zadeve ne čutiš na svoji koži, verjamem, da se lahko zgodi tudi kakšen tak komentar, a če resno premisliš in ko si sam prizadet, potem verjamem, da tisti, ki je tak komentar napisal, zapisa ne bo nikoli več ponovil,” je dejal v izjavi za medije.

C.R., STA