Koprsko podeželje ponuja podoživljanje ljudskih zgodb

0
271
Predstavnica zavoda Andreja Cmaj Fakin, Direktor Inkubatorja Sezana Dorijan Maršič, direktorica Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper Mojca Vojska, predstavnik zavoda Škrateljc Uroš Grilc, ilustratorka Polona Drašler. (Foto: Bojan Kralj, STA)

V Kopru so včeraj predstavili nov vodnik po skritih kotičkih koprskega podeželja in slikanico s pravljicami, povezanimi s tem območjem. Na Zavodu za mladino, kulturo in turizem Koper si prizadevajo za preusmeritev turističnih tokov z obale v zaledje, ocenjujejo pa, da bosta knjigi zanimivi tudi za domačine.

 

Vodnik 50 skritih kotičkov koprskega podeželja predstavlja tudi takšne kraje, ki jih tudi veliko domačinov še ne pozna. Obiskovalcem ponuja tudi načine doživljanja teh krajev. Razdeljen je na poglavja Družinske dogodivščine, Romantičen potep, Skupinski izleti, Raziskovanje s prijatelji in Mistika za enega.

(Foto: Bojan Kralj, STA)

Po besedah direktorice Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper Mojce Vojska želijo prepričati družine, da je Koper primeren kraj za daljše počitnice, saj si obiskovalec niti v dveh tednih ne utegne ogledati vseh zanimivosti. Trenutno je občina predvsem cilj enodnevnih izletov in število prenočitev je nizko v primerjavi s številom obiskovalcev.

Poleg vodnika je izšla tudi slikanica 2 kozi in 3 istrske. Kot je povedal ustanovitelj zavoda Škrateljc Uroš Grilc, so med številnimi ljudskimi povestmi iz Istre iskali najprimernejše za turistično promocijo. Izbrali so zgodbe o velikanih, ki so gradili Istro, o nastanku kozjega otoka in pravljico o Luni in Soncu. Otroke skozi zgodbe in resnične kraje vodita kozi Pina in Pino, maskoti Kopra. Knjigi sta za zdaj na voljo le v slovenščini, prevajajo pa ju še v italijanščino in angleščino.

(Foto: Bojan Kralj, STA)

V opisanih krajih bodo uredili poti, kjer si bodo otroci lahko živo predstavljali dogajanje. Najprej nameravajo urediti pot iz Kubeda na Lačno v povezavi z zgodbo o velikanih.

Zavod Škrateljc sicer želi oblikovati transverzalo pravljično-doživljajskih poti po Sloveniji. Kot je dejal ustanovitelj zavoda Uroš Grilc, imajo zdaj 10 takšnih poti, “vsaka ima zgodbo opisano v slikanici, vsaka ima svoje doživetje v naravi v obliki pravljično-doživljajske poti, vsaka ima tudi svoj program in usposobljene lokalne vodnike.” Pred dvema tednoma so predstavili slikanico Rovka črkolovka, ki vabi na družinska doživetja v Škocjanskem zatoku.

(Foto: Bojan Kralj, STA)

Pri iskanju turističnih potencialov se je Zavod za mladino, kulturo in turizem Koper povezal tudi z Inkubatorjem Sežana. Direktor slednjega Dorijan Maršič je povedal, da bodo ta mesec objavili natečaj za podjetniške ideje s področja turizma, namenjen tako obstoječim ponudnikom turističnih storitev kot tistim z novimi zamislimi. Tri najboljše bodo nagradili. Mednje bodo razdelili 3000 evrov, ponudili pa jim bodo tudi pomoč pri razvoju poslovne ideje v inkubatorju in promocijo produkta s strani Mestne občine Koper.

C. R. STA